1. Ana Sayfa
  2. Blog

Alanya’da Her Şey Dahil Yemekli Oteller Alkolsüz Tatil Oteli midir?


Alanya’da tatil yapmak isteyen tatilci aileler için, en önemli kriterlerden ilk sırada olanı tatil otellerinde açık büfe helal gıdalardan yapılmış olarak hazırlanan her şey dahil ev yemekleri bulmaktır. Yemekli aile tatili için otelleri ararsanız, en uygun fiyatlı her şey dahil yemekli otelleri neden tercih etmeniz gerektiği konusunda tatil yeri arayan siz değerli misafirlerimiz için hazırlanmış bir yazıdır. Her ne sebeple olursa olsun Alanya veya bir başka tatil şehrine gittiğiniz zaman karşınıza çıkan en büyük sorun nerede konaklama yapılacağı kadar, bilmediğiniz bir yörede kime güvenerek inanç ve damak tadınızın gereği olan kaliteli yiyecek bulmak sıkıntısıdır. Hayallerinizi ve tatil ihtiyacınızı karşılamak için konaklayacağınız, isteyip arzu ettiğiniz kalitede bir konaklama tesisi bulmuş olsanız bile, inancınız gereği her türlü yiyeceği yiyemezsiniz. Ne de olsa helal gıda olması kadar, yemek yapımında kullanılan malzemenin kalitesi, artmış yiyeceklerden değerlendirilip, ikinci kez kullanıma sunulup sunulmadığı tedirginliği insanlarda ister istemez bir korkuya yol açmaktadır. Bizler Türk ve inanan müslümanlar olarak yemek tercihlerimizi yaparken sonucundan da sorumlu olduğumuzu bilen bir dini inanca sahibiz. Sadece dini sebeplerden dolayı değil de, sağlık ve sağlıklı beslenme anlamında da yemek tercihlerimizde araştırma ve seçicilik yapmaktayız.

Sizlere yemekli tatil otellerini neden araştırmanız gerektiği konusunu anlatmak istiyorum. Yemekli otel derken, sadece yemek veren aile otelleri anlamında değil, aynı zamanda alkolsüz tatil oteli, içkisiz apart oteller, içkisiz oteller ve en ucuz fiyata her şey dahil yemek veren apartlar ve özellikle tam pansiyon yemekli ve yarım pansiyon yemekli tatil konaklaması hizmeti veren tatil otellerini de yazmayı düşünüyorum.

Alanya’da Açık Büfe Yemek Veren Oteller,

Alanya’da Yemekli Otel mi arıyorsunuz? Tabi ki, aradığınızı bulacaksınız. Alanya, Büyük bir tatil kentidir. Her bütçeye ve her isteğe cevap verebilecek tatil otelleri seçenekleri vardır. Siz ne istiyorsunuz? Sadece 3 öğün yemek mi? Yoksa Helal özellikler sunan bir otelde Helal Yiyecekler servis eden bir ortam mı? Tercihinizi iyice belirleyin. Yemekli  otel olmak öyle kolay değildir. Ucuz ama ne olursa olsun bir tatil oteli mi? Ya da piyasa değerlerinde olan kaliteli yemekli açık büfe bol çeşitli yemekleriyle İslami değerlere önem veren helal yemekli bir otel mi? Her şey dahil yemek sistemini çok iyi inceleyip kurcalamak gerekir. Bunlara her şey dahil derken neler dahil diye sormak daha mantıklı olmaktadır.

Günümüz dünya yaşam tarzında öylesine çığrından çıkan işler görüyoruz ki, bazen gerçek mi diye hayret ediyoruz. İnternet ortamında bildiğimiz plastik ve naylon artıklarından pirinç yapıldığını, kimyasal boyadan marul yapıldığını, kiremit tozundan toz biber yapıldığını, odun talaşından pul biber yapıldığını, motor yağından ayçiçek yağı yapıldığını gördük ve şahit olduk.

Çok hatta gereğinden bile çok ucuz fiyatlara açık büfe yemekler veren otelleri, lokanta ve yemek firmalarını görüyoruz. Oturup bir düşün kardeşim. Sen aileni alıp kendi yaşadığın şehirde ortalama bir lokantaya ailece gitsen ve orada 3 öğün yemek yesen günlük kaç para verirsin? Peki, Alanya gibi çok tanınmış bir tatil yerinde o yemek kaç paraya çıkar. Alanya’daki bir tatil oteli veya tatil apart otelinde senin şehrinden bile ucuz fiyat verirlerse, sen düşünmez misin? 2022 yılının Ramazan- Nisan ayında halen 100 TL ye her şey dahil yemek verdiğini iddia eden tatil otellerini görünce insan ürküyor.

Açık Büfe Yemeklerin Maliyetinin Otel Ücretlerine yansıması,

Alanya’da Yemekli Otel servis hizmeti veren yerler sebzeyi ve meyveyi kendi bahçesinde mi üretiyor? Verdiği tavuk veya büyük baş hayvanın etini kendi kümesinde, kendi ahırında mı yetiştiriyor diye düşünmeyelim mi? Senin şehrindeki lokantacıyla aşağı yukarı aynı fiyata alırken bu tatil için oteller nasıl böyle ucuza veriyorlar? Diye düşünmez misin kardeşim.

Kendi evinde bile geçen seneye oranla yüzde 200 fazla elektrik faturası verirken bu ucuz otelciler elektriği kendi barajlarında mı üretiyorlar? Personel ücretleri ve maliyetler çılgın bir zam oranları ile mali vergiler yüzde 100 e yakın artmışken bu alkolsüz lokanta, yemekhane ve yemekli hizmet veren oteller nasıl olur da geçen senenin fiyatlarına verirler? Bunda bir iş yok mu? Sence kardeşim. Ya sen bile bile lades oluyorsun. Ya da birilerinin değirmenine su taşıyorsun. Öyle değil mi sence. Hem İslami değerlere önem vereceksin, hem de bilinmeze oynayacaksın. Hadi hayırlısı bakalım demek düşer bize.

Alanya Merkezde Yemekli Tatil Otelleri,

Alanya’nın merkezinde epey sayıda yemekli tatil otelleri var. Bunlar gerçekten ucuz mu? Sadece müşteri çekmek için reklam amacıyla mı ucuz aile oteli diye lanse ediliyorlar. Bunu sen düşün kardeşim. Çok uğraşmana gerek yok. Hemen bulacaksın ki, Alanya’da ucuz tatil için otel olmak, seninde anlayacağın gibi ucuz bir ortam yok. Faizler, vergiler ve zamları düşününce öyle ucuz tatil apart aile oteli olmak mümkün değildir. Yemekli tatil oteli olmak hiç kolay değildir.

Her Şey Dahil Sistemde Yemek ve İçki veren oteller,

Bunlar Alanya’da çok fazlasıyla var. Ama bizim konuştuğumuz grup olan muhafazakar aile kesimine hiç uygun bir örnek olmadığı için bunları geçiyorum. Çünkü bu tür oteller alkolsüz oteller değillerdir. Burada bir aile çoluk çocuk nasıl yemek yiyecek? Bir tarafta yemeğe dua ile başlayıp ”amin” diyen insanlar, diğer masada ise, ellerinde kadehlerle ”şerefe” diyen insanlar. Bir masada eller duaya uzanırken, diğerinde alkol şişesine uzanır. Tabi ki o küçücük yavruların durumunu ise hiç düşünmek bile istemezsiniz. Hayal bile edemezsiniz. Baba bu haram değil mi? dediği zaman siz haram ama siz onlara bakmayın. Yemeğinizi yiyin mi diyeceksiniz. Bu konuyu da geçelim. Ne de olsa mantık ve zihniyet olarak o oteller içkisiz tatil hizmeti veren otellerle aynı çizgi ve katagoride olamazlar.

Yemekli Olmayan Apartlar ve Oteller,

Size son seçenek olarak da yemeksiz apartlar dan bahsedeyim. Alanya’daki apartların, bildiğim kadarı ile yüzde 90 dan fazlasında yemek zaten yok. Belki yarısından az bir kesiminde sabah kahvaltısı bulabilirsiniz. Yani öyle şatafatlı bir kahvaltı beklemeyin. Ye ve karnın doysun yeter mantığında olan konaklama üniteleridirler. Neredeyse Alanya’da ki pansiyonlar ile aynı kategoride sayabiliriz. Bu tür otel ve  apartlarda ancak marketten aldığın malzemelerle tesisin ya bir köşesindeki mutfağında ya da varsa dairenizin içerisindeki kendi mutfağınızda eşinizle el ele verip piknik yapar gibi yemek yapacaksınız kardeşim. Tabi kaç çeşit olacağına menüde neler olacağına siz karar vereceksiniz. Yemek sonrası bulaşık işi de size ait olacak. Hadi kolay gelsin.

Unutmadan söyleyeyim. Bu tür apartlara da içinde bar olmadığı için içkisiz apart veya alkolsüz apart diyorlar.  Ama tamam restaurantı yok ve otelde içki satışı yapılmıyor diye alkolsüz apart nasıl olur derseniz. Bu tür apart veya pansiyonlarda marketten alıp içkisini getiren odasında, balkonunda veya pansiyonun önünde yer varsa masada oturup içebilir. Serbesttir. Kimse yasak koyamaz. Böylesine ucuz yerlerde hiç bir kimse ”Yapmayın!  Burası, içkisiz apart” diyemez.

Alkolsüz Kapalı Aileye Uygun Tatil Ortamı Veren Suit Apart Otelimizde Durum Nasıl, Peki?

Şimdi sıra geldi bizim kendi alkolsüz otelimize. Biz kesinlikle alkolsüz aileye uygun suit apart oteliyiz. Ne otelin içinde, ne önünde, ne de herhangi bir yerinde alkol alınmasına, bulundurulması ve kullanılmasına karşı olduğumuz için izin vermiyoruz. Öyle bir durumla karşılaşmadık ama olur ya karşılaşırsak; vereceğimiz tepki ağır olur. Verdiği para hiç önemli değil. Hiç düşünmeden otelden atarız. O tür saygısızlık eden müşteriyi  otelimizde istemeyiz. Burası içkisiz bir aile oteldir. Aynı zamanda her şey dahil yemekli aile apart otelidir. Asla müsamaha gösterip, izin vermeyiz.

Açık büfe ev yapımı yemeklerimizin tamamı helal gıdalardan yapılmış kendi mutfağımızda kendi aşçılarımız tarafından ev yapımı mantığıyla yapılan ter temiz ve lezzetli yiyeceklerdir. Sabah, öğle ve akşam yemekleri oldukça bol çeşitli ve göz dolduran yiyeceklerdir. Bir kez aldığınız yemekten bir daha alırsınız. Fabrika yemeği olmadığı için devamı yoktur. O yemek biterse onun yerine başka bir yemek konur. Ama, sizi asla aç bırakmayız.

Yemek esnasında ve bütün gün boyunca taze demlenmiş kendi çayımız bulunur. Gün boyunca su ve meyve suyu çeşitlerimiz hatta 24 saat sürekli olarak hazır bulunur. Siz istediğiniz zaman su ve meyve sularına ulaşırsınız. Kolay değil aile için uygun alkolsüz otel olmak.

Yaz tatili döneminde çocukları ile ailece tatil yapmak isteyen muhafazakar misafirlerimize açık büfe her şey dahil sisteminde hizmet veriyoruz. Sezon başlangıcı olan geçiş dönemlerinde yarım pansiyon otel hizmeti veriyoruz. Yarım pansiyon tatil seçeneği açık büfe sabah kahvaltısı ve açık büfe akşam yemeğini kapsamakta olup, içecekler de yine sınırsız olarak servis edilmektedir. yarım pansiyon yemek sisteminde sadece öğle yemeği yoktur. Kış döneminde ise oda kahvaltı şeklinde hizmet vermeye devam ediyoruz. Sadece kahvaltı servisinin otel ücretlerine dahil olduğu dönemde, misafirlerimiz mağdur olmasın diye ekstra ücret karşılığı açık büfe olmayan tabakta servis yapılarak öğlen ve akşam yemekleri de verilmektedir.

Biz her şey dahil muhafazakar aile oteli olduğumuzdan tamamı self servis denen kendin al sistemi vardır. Hangi yiyecekten veya içecekten ne kadar almak istiyorsanız o kadar hem de kendiniz alırsınız. Burası dediğim gibi, içkisiz tatil otelidir. Siz rahat edin diye biz her konuda size yardımcı oluruz. Burada yemekli apart ve oteller konusunu bitiriyorum.

Eğer sürçü lisan etmişsek affola.

Size Alanya’da ailece helal yemekli alkolsüz aile otel tatili diliyorum.

Sağlıcakla kalın

İyi Tatiller

İlginizi Çekebilir