1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Alanya Tatilinde Gezilip Görülmesi gereken Yerler

Alanya Tatilinde Gezilip Görülmesi gereken Yerler


Yazın tatil yapılacak yerlerin en başında gelen ve Türkiyede tatil yapılacak en önemli tatil beldesi olarak tavsiye edilen Alanya tatilinde gezilip görülmesi gereken yerler bütün tatilci ailelerin merak konusudur. Yoğun çalışmalarla geçen yılın yorgunluğunu atmak için tatile çıkmış bir aile olarak, bütün gün otelde veya denizde mi zaman geçireceksiniz? Alanya tatili yapmak için yüzlerce kilometre geldikten sonra, Alanya’mızın tarihi ve doğal güzellikleriyle Alanya halkının yemek ve yaşam kültürünü tanımak istemez misiniz? Alanya ve yakınlarındaki Gazipaşa, Manavgat, Side, Anamur, Antalya ve hatta Konya gibi görülmesi gereken tatil merkezlerini ve neden ziyaret etmeniz gerektiği konusuna değineceğim.

Türkiye Tatilinde Gezilecek Yerler.

Türkiye tatil yer ve seçenekleri açısından oldukça zengin bir ülkedir. Muhafazakar bir tatil şehri olması sebebiyle, özellikle mutaassıp aileler tarafından en popüler ve tercih edilen tatil yeri konumunda olmaktadır. Çok iddialı olarak söylemek gerekirse, belki de Türkiye de tatil yapılacak aileye uygun en güzel tatil merkezleri arasında ilk sırayı almaktadır. Aile tatil yeri olarak tavsiye edilmekteki en önemli unsurlardan olan en uygun fiyatlı İslami tatil otelleri ve çok uygun fiyatlara kiralayabileceğiniz aile konaklama tesislerinin çokluğu da rol oynamaktadır.

Alanya’ya ailece tatil kararı verdi iseniz, sizlere sadece bu bölgeyi değil aynı zamanda, buraya çok yakın olan Gazipaşa ilçesini Manavgat ve Side beldesini, Turistik bir ilçe olan Kemer’i görmeniz gerektiğini tavsiye ederim. Turizmin başkenti olarak adlandırılan Antalya’ya bağlı Alanya şehir merkezinden Anamur ve Mersin’e kadar, birçok  tatil beldeleri var. Bu makalemde o tatil beldeleri ve turistik şehirlerini de görmek isteyeceğinizi düşünerek, onlara da yer verdim.

Bu şehirler uzak gibi gelebilir. Artık duble yolların yapılmasıyla ulaşım konusu sorun olmaktan çıktı. Otoban gibi olan yollarımız var. Alanya Mersin arası gitmek istediğiniz yere göre 2 ila 5 saatte, Alanya Konya arası 3 saatte gidilebilir. Tatilde buraları da görmek keyifli olacaktır.

Ailece Alanya Tatili İçin Ulaşım Sorun Değil.

Alkolsüz aile suit otelimiz ile Alanya Gazipaşa Havalimanı arası 30 dakika olduğunu düşünürsek, Alanya İstanbul arası ile Alanya Ankara arasındaki mesafe bile, uçakla yaklaşık 1 saat gibi bir mesafededir. İsterseniz uzun araçla otobüs yolculuğu yerine, çok daha rahat ve kısa olan uçakla seyahat planı seçerek, İstanbul’daki veya Ankara’daki evinizden ayrılışınız ile Alanya’ya gelip kalacağınız aile suit otelinizde güzel bir tatile başlamak yaklaşık 2 saatinizi alacaktır.

Tatil, deniz kum ve güneşten ibaret değildir. Etrafta gezip görülmesi gereken o kadar çok kültür varlıkları var ki, gördüğünüz zaman hayran kalıyorsunuz. Kalelerden mağaralara, müzelere, plajlara ve doğal güzelliklere kadar tadına doyamayacağınız, bir çok tarihi eser de sizleri bekliyor olacaktır. Önce Alanya’da tatil konusunu başlatalım. Diğerlerini de okursanız renkli tatil planları olabileceğini göreceksiniz.

Alanya’da Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken Yerler.

 • Selçuklu mirası olan Alanya Kalesi ile başlayacağınız tatilinize, muhteşem kuş bakışı manzara eşliğinde teleferikle çıkacağınız Alanya Kalesine, Alanya manzarası eşliğinde hatıra fotoğrafları eklersiniz. Kleopatra Plajınıdan Deniz havası alarak Süleymaniye Camii, eski evler, Sarnıç, Akbeş Türbesi, Ehmedek sizleri bekliyor olacaktır.
 • Alanya’nın simgesi durumundaki Kızılkule’nin en üstüne çıkıp, limandan Alanya manzarasının güzelliğini seyredin. Hemen yanında bulunan Tophane, Türkiyede ilk ve en eski olan Tersaneyi gezip, denizden gelen yosun kokusunu içinize çekerek balıkçı kahvesinden bir çay içmeden ayrılmayın.
 • Tadına doyamayacağınız tekne turu deneyiminin satış yeri de bu limandadır. Denizin derinliklerini dalarak görmek isterseniz ve dalma lisansınız olmasa bile, orada görevli usta dalgıçlar size daha az derinliklerde dalma deneyimi konusunda yardımcı olacaklardır.
 • Damlataş Mağarası ve hemen yanında bulunan Alanya Müzesini mutlaka görmeniz gerekiyor. Bunlar dünyaca ünlü Kleopatra Plajı denen bölgededir. Alanya Kalesi’ne Teleferik ile kısa yoldan çıkarak, Muhteşem Alanya manzarası eşliğinde ailece mükemmel tatilin tadına doyamazsınız. Alkolsüz Suit Aile Oteli olan Nehir Apart Otel de bu bölgededir.

Kalabalık Ailelere Alanya Tatili İçin Seçenekler,

 • Kleopatra Plajının batısına doğru gittiğinizde, sevinçten değil de gerçekten havalara uçmak isterseniz tecrübeli pilotlar eşliğinde, Yamaç Paraşütlerini deneyebilirsiniz.
 • Deniz altı gemisi görmedik diyorsanız işte aradığınız fırsat. 5 dakikalık yürüyüşle Yat limanına gelir ve dalgıçlar eşliğinde batık durumda olan, deniz altı ve balıkları seyredersiniz.
 • Rafting veya doğa tutkunuz varsa Jeep Safari gibi etkinlikler de Alanya merkezde, bilet satış yerlerinde ve kaldığınız otel resepsiyonlarında sizlere sunulmaktadır.
 • Soğuk suları ve yaz aylarında aradığınız serinlikteki havası ile ünlü, Alanya’ya ve otelimize araba ile 10 dakikalık mesafede olan Dimçayı ve Dim Mağarasını görmeden gitmeyeceğinizi biliyorum. Buz gibi suların üzerine konmuş masalarda ayaklarınız suyun içerisindeyken, yiyeceğiniz balığın ve içeceğiniz çayların tadını yıllarca unutamayacaksınız.
 • İşinin erbâbı bayanların yaptığı sıcak gözlemeyi yerken, seyir terasının vereceği görsel güzelliklerle birlikte tam karşınızdaki Alanya Kalesi manzarası hava karardıktan sonra, ışıklar size şov yapar gibi bir şölen güzelliği sunacaktır. Gündüz seyrine ise bayılacaksınız.
 • Sapadere Kanyonu Alanya’dan Mersin’e giderken 30 kilometrelik bir mesafede olmasına rağmen, mükemmel havası, manzarası ve serin suları ile görmek isteyeceğiniz bir yerdir. Antalya yönünden Gazipaşa – Mersin istikametine devam ettiğinizde, antik Syedra Kenti sizi yolunuzun üzerinde bir konumda selamlayacaktır.
 • Alanya tatilinizde Toros Dağlarında Yörük kültürünü merak ederseniz, Alanya yaylalarında harika bir ziyafet sizleri bekliyor olacaktır. Aracınız yoksa jeep safarilerle Gedevet Yaylası, Türbelinas ve Deretürbelinası, Pınarbaşı yaylaları, Türktaş, Söbüçimen, Mahmutseydi yaylaları ile Söğüt yaylasına yapacağınız gezintilerde güzelliklere doyamayacaksınız. Hele Gedevet yaylasında yaklaşık 1000 yaşına gelmiş bir ulu çınar ağacının yaşlılıktan dolayı, içinin kovuk şeklinde boşalmış olduğunu göreceksiniz. Bu çınar ağacının kovuğunu yöre insanı yıllarca berber salonu olarak kullanmış, ve insanların bu çınarın içerisinde nasıl traş edildiğini görünce, Türk insanının zekasına ve yaratıcı fikirlerine hayran kalacaksınız.
 • Alanya’da görmeniz gereken yerler bunlarla sınırlı değil. Daha sayamadığım bir çok güzellik sizin ziyaretinizi beklemeye devam ediyor.

Manavgat ve Side’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler.

 • Alanya’daki aile otelinizden mükellef bir kahvaltı sonrası, kesinlikle gitmeniz gereken ve açık büfe ev yapımı akşam yemeğiniz için dönüp geleceğiniz mesafede bir yerdir. Manavgat ilçesinin şehir merkezine çok yakın mesafede olan Side beldesi, tarihi kalıntıları ile size tarih zenginliği sunumu yapacaktır.
 • Hepsini görmek için uzun zaman ayırmanız gereken kültürel miras deposu Side girişinde bulunan; Vespasianus Anıtı ile Side Müzesi ve hemen karşısındaki Tyche Tapınağı ile başlayan yolculuğunuz, Side antik kentini ve Side Anfi Tiyatrosunu da görerek renk kazanacaktır. Side Apollo Tapınağı görmeden asla gidemeyeceğiniz bir güzelliktedir. Manavgat Şelalesi ve Oymapınar Barajını ve Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı da ekleyerek, Titreyen Göl mevkiini de gezersiniz.
 • Ormanın içerisinde yalnızlığa ve ilgisizliğe terk edilmiş, Seleukia veya Lybre Antik kentini ziyaret ettiğinizde bakımsızlığına çok üzüleceksiniz. Yabancıların elinde olsa tek bu eserle bile dünyaya reklam ederler. Bizde de çok fazla sayıda olmamasına rağmen, böylesine değerli kalıntılar gelecek nesillere miras bırakılır mı sorusunu soracaksınız.
 • Milattan önce 5. yüzyılda yapılıp, halen güzelliğini koruyan Romalılardan kalma Aspendos Belkıs Tiyatrosu mutlaka ilginizi çekecektir.

Antalya’da Görülmesi Gereken Yerler.

 • Antalya’dan Korkuteli yönüne doğru 30 km gittiğinizde, karşınıza antik bir şehir olan Termessos sizlere kendini göstermek isteyecektir. Görmediğinize pişman olmak istemiyorsanız mutlaka ziyaret edin. Sabah kahvaltısı sonrası Alanya’daki alkolsüz aile otelimizden çıkarsanız, akşam yemeğine dönüş vaktiniz yeterli olacaktır.
 • Antalya merkezde Kaleiçi ve yat limanı, sizlerin hayallerindeki gerçek Antalya güzelliklerini fotoğraflayacağınız bir yer olduğunu size gösterecektir.
 • Kesik Minare ve Yivli Minare Camileri ile Patara Antik Tiyatrosu mutlaka görülmeli. Özel müzelerden olan Sandland Müzesi kumdan neler yapılabileceğini size gösterecektir. Suna İnan Kıraç Müzesi ile Atatürk evi müzesi de görülmesi gereken yerlerdendir.
 • Lara ve Konyaaltı Plajları da sizlere değişik manzarası ve kumsalları ile hizmet sunmak istiyordur.
 • Her yıl milyonlarca kişini ziyaret ettiği Üç Kapılar diye bilinen Hadrian Kapısı orijinal taşlarını ayaklarınızın altında hissederek Kale İçine girdiğinizde alacağınız duyguyla antik tarihte yaşamaya ait bir esinti duyacaksınız. Yaşadığımı modern dünyayı birkaç metre ile Romalıların yaşadığı çağa bağlayan ve milattan önceye ait bir eserdir.
 • Birçok dev alış veriş merkezinin bulunduğu Antalya’da aradığınız her şeyi günün 24 saatinde bulabileceğiniz mekânlar mevcuttur. Karaoğlan Parkı diye anılan Karaalioğlu Parkı ve Cam Piramit çok ilginizi çekecektir. Akvaryumdaki manzaraya bayılacaksınız. Kavurucu yaz sıcaklarında Cam Piramit’in en üstündeki Kar Dünyası diye anılan yapay kar molası ve içerisindeki eğlenceli deneyimlerinizi yıllar boyunca unutamayacaksınız.
 • Antalya’ya gelip de Düden Şelalesi ve Kurşunlu Şelalesini görmeden geri Alanya’da ki en ucuz İslami aile otelimize dönmek olmaz diye düşünüyorsanız çok haklısınız. Tavsiye ediyorum. Gidip görüp anılarınıza yeni fotoğraflar ekleyin.

Alanya’ya komşu Olan Gazipaşa’da Görmeden Gidemeyeceğiniz Yerler.

 • Antalya’nın en küçük ilçelerinden biri olan Gazipaşa İlçesi, Alanya Gazipaşa Havalimanı’nın yapılmasıyla birlikte adı Alanya ile birlikte anılmaya başladı. Yöre eskiden beri tarım ve balıkçılıkla ünlüyken, şimdilerde turizm de de anılmaya başlandı. Merkezinde bulunan Selinus Antik Kenti ve Gazipaşa Limanı görülmesi gereken yerlerin başını çekmektedir.
 • Gazipaşa’dan Mersin yönüne giderken 15 km sonra sizi karşılayan Antiochedia ad Cragum bir doğa harikasıdır. 15 dakikalık zorlu bir yürüyüşe değen koyda sizlere açık havalarda Kıbrıs manzarası sunması ise ekstra bir hediyedir. Alanya aile apart otelinde tatil yaptığınızda kendinize bir hediye vermek isterseniz, Bir saati bulmayan yolculukla burayı mutlaka görün derim.
 • Yalan Dünya Mağarası ve Cüceler Mağarası da uğrayıp görmeniz gereken Gazipaşa ziyaretinizin hediyelerinden biri olacaktır.

Anamur’da Görmeden Olmaz Denen Yerler.

 • Alanya tatilinize değişik renkler katmak istersiniz değil mi? İsteklerinize en uygun yerlerden birisi de Mersin’e bağlı olan Anamur ilçesidir. Anamurium Antik Kentinin bir kısmı sular altında kalmış ve bu durum gözle görülebilen antik kalıntıların en güzel örneklerinden biridir. Milattan öncesine ait bir hamamı ve tiyatroyu görmek, su sarnıçları arasında o döneme ait kokuyu hissetmek isterseniz Anamuryum Antik Kenti sizi bekliyor. Rivayetlere göre Anamur ile Kıbrıs arasında oluşan bir deprem sonuncunda şehir sular altında kalmadan önce Kıbrıs’a yürüyerek gidilen bir yol varmış. Merak ettiyseniz gidip görmeye değer derim.
 • Cüneyt Arkına ait birçok filmde sahne olan Mamure Kalesi ziyaret edilecek yerlerden en önemlisidir. Anamur Müzesi ve Abanoz Yaylası ise görülecek yerlerin en başında yer alacağını bilmenizi isterim. Anamur’da yamaç paraşütü etkinliğine katılabilir, Anamur’u gökyüzünden seyredebilirsiniz. El değmemiş nadide antik şehirlerden biri de Anamur’da bulunmaktadır. Titiopolis Antik Kenti görülmesi gerekiyor. Eyüp Sultan Camii, Dikilitaş Tabiat Parkı da bunlardan biridir. Mağara görmek isterseniz Köşek bükü Mağarası sizleri Anamur’da ziyaret etmeniz için bekliyor.
  Alanya Tatilinde Ailece Gezintiler.
 • Mersin’in Kıbrıs’a en yakın noktası ve Kıbrıs feribotlarının harekât limanı olan Silifke İlçesi sınırları içerisinde olan ve gezilecek yerler arasında olması gereken Cennet ve Cehennem Mağaraları olduğunu biliyor musunuz? Silifke’ye 20 km uzaklıkta olan mitolojik ve turistik mağaralar dünyanın her ülkesinden ziyaretçi kabul etmektedir. Yöre insanları tarafından ulaşım imkanı olmaması ve tehlikeli pozisyonundan dolayı ismini Cehennem Mağarası vermişler. Aldığı şekillerden dolayı cehennem mağarası diye adlandırılan yer aslında çökük nedeniyle oluşan bir obruktur. Tezat bir şekilde hemen yanında oluşan yer ise kireç tabakalarının erimesi sonucu oluştuğu varsayılan yüzlerce basmakla inilen, inildiği zaman ortaya çıkan güzel atmosfer ve içerisinde bulunan tarihi eserlerden dolayı adını Cennet Mağarası vermişler. Her yıl milyonlarca ziyaretçi kabul eden bu mağaraları görmeniz gerekiyor.
 • Macerayı ve heyecanı seviyorsanız size Silifke’den Erdemliye doğru yakın bir konumda olan Adam Kayalar tarihi kalıntılarını ve hemen yanında olan Şeytan Deresi’ni tavsiye ederim. Biraz zorlukla ve engellerle ulaşacağınız yerde göreceğiniz tarihi eserler olan insan ve hayvan kabartmaları ile dolu tasvirler yorgunluğunuzu unutturacaktır.
 • Narlı kuyu da ki Zeus Tapınağı ve Kilisesi çok ilginizi çekecektir.
 • Mersin, Adana, Hatay ve Gaziantep bölgesi için bir cazibe merkezi olan Susanoğlu Halk Plajı ise sizde bir hayal kırıklığı oluşturacaktır. Çok duyduğunuz bu tatil yerinin anılan ismi kadar büyük bir yer olmadığı konusunda aklınızda soru işaretleri oluşacaktır.
Konya’da Gezip Görmeye Değer Yerler.
 • Alanya’ya tatile gelmişken 3 saat mesafede olan Konya’yı gezmeden görmeden olmaz diyorsanız doğru yoldasınız. Konya Mevlana Müzesi ve Şems-i Tebrizi Türbesi Görülmesi gereken yerlerin en üst sıralarını işgal ediyor. Aziziye Camisi ise onlardan eksik kalmıyor.
 • En güzel yaratılmış ve en kısa ömürlü yaratıklardan biri olan kelebekler için bile Konya’da bulunan Kelebekler Vadisini de gezilecek yerler planınıza ekleyebilirsiniz. Gidip görün yaradan neler yaratmış. O sıra dışı atmosferden etkilenmemek insanın elinde değil.
 • Mevlana Müzesi içerisindeki mistik havayı koklamadan dönmek olmaz. Oradaki ruhaniyeti mutlaka yaşamalısınız.
 • 5000 yıllık Sille Köyü Konya ziyaretinde olmazsa olmazlardan biridir. Mutlaka zaman ayırıp görülmesi gerek yer olarak sizlere şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • Konya Bilim Merkezi ile Meram Bağları da Alanya tatili için gelenler tarafından mutlaka ziyaret edilmeli diyorum. Tuz Gölü ziyareti sonrası Kyoto Japon Parkı veya Alaattin Tepesinde bir çay içimlik zaman ayırmalısınız.
Yorum Yap

Yorum Yap