1. Ana Sayfa
  2. Blog

Ailece En Ucuz Otel Tatili Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Türkiye’de en popüler tatil yerleri arasında ilk sırayı alan ve en çok tavsiye edilen şehir olan Alanya’da suit otelde en ucuz aile tatili hakkında bilmeniz gerekenleri tecrübelerime dayanarak sizlere açıklamak istiyorum.

Yıllardır turizm ve otelcilik sektöründe çalışmaktayım. Tatile niyetlenen Türk ailelerde gözlemlediğim ve bazı konularda yapılan yanlışlıkları, sizlerle paylaşacağım. Tatil bölgesi konusundan başlayarak yapılan hatalı seçimler, konaklamak amacıyla seçilen otele kadar devam ettiğini gördüm. Herkes en ucuz oteli arıyor. Elbette indirimli fiyatlar en uygun ücretle tatil yapmayı herkes ister. Doğal olarak en uygun ve ucuz tatil paketlerinin ücretleri de önemli ama, biz Türk milleti olarak işin içine aile girince akan suların durması lazım.

Otelleri internet üzerinden bulduktan sonra hemen yapılan ilk hata, detayları okuyup incelemeden telefon açmak oluyor. Neden ilk hata diye belirttiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü zaten internet başındasınız. Size en güzel ve detaylı bilgileri, o tesiste yaşanmış tecrübeleri anlatacak en önemli kaynaktır. Orada daha önceden konaklamış ve size olumlu ya da olumsuz deneyimlerini yazmış insanların o otel hakkında yazdıkları yorumlar, en iyi yol gösterici olacaktır. Otelin ismini yazarak ulaştığınız puan verilen İşletme sayfasında, yeterli bilgi olmaktadır. Tâbi ki bu yorumların hepsi yüzde yüz doğrudur diyemeyiz. Ama yazılanlar fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Ucuz Otellerde Konaklama İçin En Çok Neyi Merak Ediyoruz?

En çok ve ilk merak edilen öncelikli soru ise otel ücreti olmaktadır. Tatile geleceğiz otel fiyatı veya kişi başı kaç para diye başlayan bir soru önümüze çıkmaktadır. Elbette aile bütçesi çok önemli bir konudur. Otel arayanlar genellikle en ucuz otelde en kaliteli tatili istemekteler. Belki bütçe ve hayaller açısından güzel bir istek ama gerçekte öyle olmuyor.  Ekonomik ücretle tatil yapmak hemen hemen herkesin hayali. Ama sanırım bile bile lades olmamak için iş biraz da bizlere yani ucuz tatil hayali kuranlara düşmektedir. Bugün 10 nisan 2022 ve google reklam sayfamda biraz önce 100 TL ye her şey dahil olarak otel aratmış olan bir kullanıcımız. (Bizler arama sorgu terimlerini görebildiğimiz için) Şu dönemde 1 tane tost bile 30 – 40 TL ye satılırken, Alanya gibi popüler bir tatil beldesinde 100 TL ye herşey dahil otel hizmeti beklemek ve bulursa bu otelden nasıl ve ne kalitede bir hizmet beklediği ile doğru orantılı olmalıdır.  Artık eski insanlar ve eski vicdani muhasebe hesabı yapan işletmeciler çok azaldı. Her işletmenin başına bir polis, bir zabıta konup kontrol edilemeyeceğine göre, bu işleri yapmak biz tatilcilere ve ailelere özellikle de aile reislerine düşmektedir. Söz konusu arabamız olunca tamircini en iyisini, ustanın en mükemmelini kullanılan yedek parçanın en orijinalini istersek, iş ailemize ve onların beslenmesi, sağlığı, yıllarca süren ve tam gerçekleşmek üzere olan hayallerini mahvetmeye bizlerin hakkı olmasa gerek diye düşünüyorum. Sakın yanlış anlamayın. Kimse tatile çıkmasın. Her işletme kötüdür. Sadece biz iyiyiz. Demiyorum. 5 gün tatil planlıyorsanız en kalitelisini yaptırın varsın 3 gün olsun. Sizler de bilirsiniz ki, piyasada 2. hatta 3. sınıf kalitesiz gıda ve hatta gıda boyası ile gıda görüntüsü verilmiş çok çeşitli ürünler var. Kimse buralarda babasının hayrına Ahmet bey, Ayşe hanım gelsin de onlara tatil yaptırayım diye beklemiyor. Herkesin amacı kar yapmak. Kazanmak. Kimi helal kazanalım diye düşünürken, kimi insanlar helal – haram kavramına önem vermiyorlar. Dikkatli olmak gerek diyorum. Vaktiniz olduğunda Google’de ”Her şey dâhil otellerde çalışan bir aşçının itirafları”, diye bir yazı var. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede tatile çıkan iyi niyetli insanların ”Gıda zehirlenmesi” kavramıyla, nasıl ve neden tanıştıklarını öğrenmiş olursunuz.

En Ucuz Otel Nasıl Olur?

Bir otel nasıl ve neden ucuz olabilir? Diye kendinize sormalısınız. Hem de yıldızlı bir otel nasıl bu kadar ucuza verilebilir? Size anlatmaya çalışacağım konu tam olarak işte bu. Oteldeki maliyetin en büyük kısmını; personel ücretleri, elektrik, su, vergiler, temizlik, yiyecek ve içecekler oluşturmaktadır. Ucuza mal edebilmek öylesine kolay bir iş değildir. Etin en ucuzu olamayacağına göre, ne tür et kullanıldığını merak edip sormalısınız. Çok kalabalık bir otel ise, o gün yenmeyen yemeklerin akibetinin ne olduğunu sormak zorundasınız. İçecekler konusunda markaların fiyatları yaklaşık olarak aşağı yukarı aynı oranda olduğuna göre, nasıl bu bütçenin altından kalkıyorlar? Sebze ve meyve fiyatları aynı olduğuna göre ezik, çürük ve artık mı kullanıyorlar diye sormalısınız. Ve en son olarak da, havuz konusu ortaya çıkmaktadır. Kapalı alanda olan ve aynı suyun devir daim ettiği ortamda ilaçlama ve dezenfektasyon, can alıcı derecede önemli olmaktadır. Havuzdan kapılan bir bulaşıcı hastalıktan yıllar boyunca kurtulamamak durumunda kalınabilir. Havuz temizlik ve ilaçları çok pahalı olmasına rağmen böylesine ucuza vererek nasıl temizleniyor? Ya ilaçları normal değerden az atarak, ya iki veya üç günde bir bakıma alarak veya da en vahimi hiç temizlik kurallarına uymayarak böylesine bir ucuzluğu sağlayabilirler.

Oda temizliği ve tekstil ürünlerinin değişimi kadar yıkanıp temizlenmesi de çok önemlidir. Temizlikte kullanılan deterjandan başlayan bir ucuz kimyasallar var ki elinize almaya korkarsınız.  Artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki ”merdiven altı imalatı” diye bir tabir bile ortaya çıktı. Odadaki yataktan başlayan sorun, nevresim takımı, çarşaf ve havlulara kadar uzanmakta. O ürünlerle cildinize direk temas eder. Ne içerdiği belli olmayan yan sanayi ürünlerle yapılan temizlik görüntüsü ile temizlik yapıldığı zannedilmektedir. Ucuz otel olmak için yapılan masraf ta çok önemlidir. En ucuz malzemeden yapılan veya hatta ikinci el kullanım olarak yapılan tekstil ürünleri, çok ucuz oteller tarafından rağbetle alınmaktadır. Onları yeni ve parlak göstermek için kullanılan kimyasalları tahmin bile edemezsiniz.

Biliyorsunuz oteller de kâr amacı güden bir işletmelerdir. Babanızın oğlu değil ki size indirim yapsın. Neden en kaliteli malzeme ve hizmeti size en ucuz fiyatlarla versin? Diye sizlerin merak etmesi daha doğru olur. Biraz empati yaparak onların yerine kendinizi koyun. Aynı malzemeleri evinize de alıyorsunuz. Pahalıya aldığınız bir ürünü ucuza kullanan birine izin verir misiniz? Bu fiyatlara personel, elektrik su ve vergilerle otel giderlerini koyun. Bir de otel kiralık ise size nasıl bir maliyet çıkacağını hayal bile edemezsiniz. İşte bunlardan dolayı, tatili ucuza getireceğim, en uygun fiyatalara tatil yapacağım diye belki de ve bilmeden kendi kendimizi kandırarak, enfeksiyonel hastalıklara da davetiye çıkartmış olmayasınız.

İçkisiz Konaklama Yerleri Her Yıl Otellerinin İsimlerini Neden Değiştirir?

Nabza göre şerbet veren yerler vardır. Yabancı turist gelmeyince aniden muhafazakâr kesime göz kırpmak için bir havuzun etrafını kapatıp, bardan içki şişelerini kaldırınca bir tesettür otel olurlar. Yabancılar gelmeye başlayınca tekrar eski rengine dönecek mantıkta olan yerler çok sayıdadır. Ben dua ediyorum ki Alanya’ya Çinli gelmesin, yoksa sokaklarda köpek göremeyeceğiz. Düne kadar Hac dan gelmiş gibi davrananların köpek barınağı etrafında dolaşmasından korkuyorum. İstikrar yoktur. Kesinlik ve devamlılık yoktur. Böyle olunca her sene yeni otelmiş gibi ortaya çıkan yeni isimlere alışmak gerekiyor. Bu tür olaylara da prim verenler, aslına bakarsanız bizim muhafazakar tatilci ailelerdir. Evet Alanya’da veya başka bir tatil beldesinde ailece tatil yapmak herkesin hakkı. Ama, lütfen biraz araştırın derim. Öyle bir döneme geldik ki, ne baba oğluna ne de kardeş kardeşe acımıyor. Özellikle son bir kaç yıldır pandemi sebebiyle sudan ucuza otel tatili pazarlayan oteller var. Tamam satan para kazanmak için malını satıyor ve pazarlıyor. Hiç kimse malım kötü demeyeceğine göre, Alan insanlar nasıl alıyorlar? Daha sonradan da otel şikayet siteleri yağmur gibi şikayet alıyor. Tam pansiyon veya her şey dahil yemekli otellerde 3 öğün yemek olur. Gün boyunca da içecekler olur. Alan kişi bunun piyasa şartlarında fiyatını hesaplaması lazım diye düşünüyorum. İndirim yaptırdığını veya ucuza tatil kaptığını zannedenler aslında yanılan kesimdir. İşin rengi ve foyası daha sonra çıkar. Ya vaad edilelerin hiç biri yoktur. Ya beklediği ve hayal ettiği kalite asla olmaz. veya da ortam onların içerisinde asla bulunmak istemeyecekleri bir tatil ortamıdır. Buyrun otel şikayet sitelerine girip inceleyin. Binlerce şikayetle karşılaşacaksınız. Hepsi de sanki kendileri haklı imiş gibi yazanlarla dolu. Etin 1 kg 100 tl iken size 50 tl ye kıyma veriliyorsa ve siz de bunu alıp evinizde pişirdikten sonra şikayet etme hakkınız olmamalı bence. Allah bizlere OKU demiş. Ama sadece kitap, makale oku değil ki. Araştır, incele, sorgula demiş.

12 Yaşından Küçük Çocuklara İndirim konusu.

İnanın 30 yıllık turizmciyim. Halen benim bile anlayamadığım bir konu ise ücretsiz çocuk konusudur. Dünyada hiç bir sektörde olmayan ücretsiz çocuk uygulaması sadece otellerde vardır. Hem ucuz fiyata verirler. Hem indirim yaparlar. Bir de bunun üstüne üstlük, 12 yaşından hatta bazı otellerde 16 yaşından küçük çocuklardan ücret almazlar.  Ne ilginç bir ironidir. Benim de 15 yaşında bir çocuğum var. Allah sağlık ve başka sorun vermesin diyorum. Sizler gibi ben de onun gözünün içine bakıyorum. Bu yaşına kadar hiç kimse ona bir tane sakızı bile bedava vermedi. Ama otele gidince nedense her şey ücretsiz. Ama benimle aynı değerlere sahip. Yatak, yemek, havuz ve içecekten aynı şekilde ve yaklaşık olarak aynı oranda faydalanırız. Ve bizler tatile çocuklar için geldik deriz. Oysa onlar için gelmişken, neden onlara her hizmet bedavaya verilir diye beklenti içerisine gireriz?

Sebebini mi merak ediyorsunuz? Bazen sorarım. Neden 18 veya 6 değil de 12 diye. Bu yaş sınırı neye göre hesaplanmış. Kim bu standardı getirmiş. Yoksa altında başka bir amaç mı var? Şöyle anlatayım. Büyük ve yıldızlı otellerin odaları zaten 2 kişiliktir. Araya bir veya oda büyüklüğüne göre ikinci bir ilave yatak atılır. Yemekler ise nasıl olsa ortaya konmuştur. Kim yerse yesin bana para gelsin mantığındadır. Ama bizler paramızın kime ve nereye gittiğinden de sorumlu olmaktayız. Bizim helâl kazançla kazanılan paramızla, alkol alınmasına ne kadar katkımız olacağını merak etmemiz gerekmektedir. Düşünün ki bir ailenin 12 yaşın altında 4 çocuğu var. 6 yataklı bir oda verilecek, 6 kişilik yeme içme ve temizlik hizmeti karşılığı 2 kişilik ücret alınacak. Neresinden bakarsanız bakın sonuç olarak 6 insanı misafir edip ağırlayacaksınız. 2 kişinin ücreti ile bunu finanse edebilmek ne kadar mümkün olur ki? Ailece en ucuz otel tatili bizlere gelecekte çok daha pahalıya gelmez İnşaAllah. Aslında bu konuda çok daha ayrıntılı yazı yazmak niyetindeyim. İndirimli aile otellerinde tatil ve otellerde indirim neden yapılır diye. Fakat, şimdilik bu konuyu daha sonraya bırakacağım. Çünkü yazı çok uzadı. Başınızı ağrıtmak istemiyorum.

Kalın sağlıcakla. Allaha emanet olun.

 

Yorum Yap