1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Ailece En Ucuz Otel Tatili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ailece En Ucuz Otel Tatili Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Sizlere Alanya’da en ucuz otel tatili hakkında bilmeniz gerekenleri tecrübelerime dayanarak açıklamak istiyorum. Yıllardır turizm ve otelcilik sektöründe çalışmaktayım. Tatile niyetlenen Türk ailelerde gözlemlediğim ve bazı konularda yapılan yanlışlıkları, sizlerle paylaşacağım. Tatil bölgesi konusundan başlayarak yapılan hatalı seçimler, konaklamak amacıyla seçilen otele kadar devam ettiğini gördüm. Herkes en ucuz oteli arıyor.

Otelleri internet üzerinden bulduktan sonra hemen yapılan ilk hata, detayları okuyup incelemeden telefon açmak oluyor. Neden ilk hata diye belirttiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü zaten internet başındasınız. Size en güzel ve detaylı bilgileri, o tesiste yaşanmış tecrübeleri anlatacak en önemli kaynaktır. Orada daha önceden konaklamış ve size olumlu ya da olumsuz deneyimlerini yazmış insanlar, en iyi yol gösterici olacaktır. Otelin ismini yazarak ulaştığınız puan verilen İşletme sayfasında, yeterli bilgi olmaktadır. Tâbi ki bu yorumların hepsi yüzde yüz doğrudur diyemeyiz. Ama yazılanlar fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Ucuz Otellerde En Çok Neyi Merak Ediyoruz?

En çok merak edilen ilk soru ise otel ücreti olmaktadır. Tatile geleceğiz otel fiyatı veya kişi başı kaç para diye başlayan bir soru önümüze çıkmaktadır. Elbette aile bütçesi çok önemli bir konudur. Otel arayanlar genellikle en ucuz otelde en kaliteli tatili istemekteler. Belki bütçe ve hayaller açısından güzel bir istek ama gerçekte öyle olmuyor.  Vaktiniz olduğunda Google’de ”Her şey dâhil otellerde çalışan bir aşçının itirafları”, diye bir yazı var. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede tatile çıkan iyi niyetli insanların ”Gıda zehirlenmesi” kavramıyla, nasıl ve neden tanıştıklarını öğrenmiş olursunuz.

En Ucuz Otel Nasıl Olur?

Bir otel nasıl ve neden ucuz olabilir? Diye kendinize sormalısınız. Hem de yıldızlı bir otel nasıl bu kadar ucuza verilebilir? Size anlatmaya çalışacağım konu tam olarak işte bu. Oteldeki maliyetin en büyük kısmını temizlik, yiyecek ve içecekler oluşturmaktadır. Ucuza mal edebilmek öylesine kolay bir iş değildir. Etin en ucuzu olamayacağına göre, ne tür et kullanıldığını merak edip sormalısınız. Çok kalabalık bir otelse, o gün yenmeyen yemeklerin ne olduğunu sormak zorundasınız. İçecekler konusunda markaların fiyatları yaklaşık olarak aşağı yukarı aynı oranda olduğuna göre, nasıl bu bütçenin altından kalkıyorlar? Sebze ve meyve fiyatları aynı olduğuna göre ezik, çürük ve artık mı kullanıyorlar diye sormalısınız. Ve en son olarak da, havuz konusu ortaya çıkmaktadır. Kapalı alanda olan ve aynı suyun devir daim ettiği ortamda ilaçlama ve dezenfektasyon, can alıcı derecede önemli olmaktadır. Havuzdan kapılan bir bulaşıcı hastalıktan yıllar boyunca kurtulamamak durumunda kalınabilir. Havuz temizlik ve ilaçları çok pahalı olmasına rağmen böylesine ucuza vererek nasıl temizleniyor? Ya ilaçları normal değerden az atarak, ya iki veya üç günde bir bakıma alarak veya da en vahimi hiç temizlik kurallarına uymayarak böylesine bir ucuzluğu sağlayabilirler.

Oda temizliği ve tekstil ürünlerinin değişimi kadar yıkanıp temizlenmesi de çok önemlidir. Temizlikte kullanılan deterjandan başlayan bir ucuz kimyasallar oranı olmaktadır. Artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki ”merdiven altı imalatı” diye bir tabir bile ortaya çıktı. Odadaki yataktan başlayan sorun, nevresim takımı, çarşaf ve havlulara kadar uzanmakta. O ürünlerle cildinize direk temas ederek temizlik yapıldığı zannedilmektedir. Ucuz otel olmak için yapılan masraf ta çok önemlidir. En ucuz malzemeden yapılan veya hatta ikinci kullanım olarak yapılan tekstil ürünleri, çok ucuz oteller tarafından rağbetle alınmaktadır. Onları yeni ve parlak göstermek için kullanılan kimyasalları tahmin bile edemezsiniz.

Biliyorsunuz oteller de kâr amacı güden bir işletmelerdir. Babanızın oğlu değil ki size indirim yapsın. Neden en kaliteli malzeme ve hizmeti size en ucuz fiyatlarla versin? Diye sizlerin merak etmesi daha doğru olur. Biraz empati yaparak onların yerine kendinizi koyun. Aynı malzemeleri evinize de alıyorsunuz. Pahalıya aldığınız bir ürünü ucuza kullanan birine izin verir misiniz? Bu fiyatlara personel, elektrik su ve vergilerle otel giderlerini koyun. Bir de otel kiralık ise size nasıl bir maliyet çıkacağını görün.

Her Yıl Otellerin İsim Değiştirmesi Neden Olmaktadır?

Nabza göre şerbet veren yerler vardır. Yabancı turist gelmeyince aniden muhafazakâr kesime göz kırpmak için bir havuzun etrafını kapatıp, bardan içki şişelerini kaldırınca bir tesettür otel olursun. Yabancılar gelmeye başlayınca tekrar eski rengine dönecek mantıkta olan yerler çok sayıdadır. Ben dua ediyorum ki Alanya’ya Çinli gelmesin, yoksa sokaklarda köpek göremeyeceğiz. Düne kadar Haç tan gelmiş gibi davrananların köpek barınağı etrafında dolaşmasından korkuyorum. İstikrar yoktur. Kesinlik ve devamlılık yoktur. Böyle olunca her sene yeni otelmiş gibi ortaya çıkan yeni isimlere alışmak gerekiyor.

12 Yaşından Küçük Çocuklara İndirim konusu.

İnanın 30 yıllık turizmciyim. Halen benim bile anlayamadığım bir konu ise ücretsiz çocuk konusudur. Dünyada hiç bir sektörde olmayan ücretsiz çocuk uygulaması sadece otellerde vardır. Hem ucuz fiyata verirler. Hem indirim yaparlar. Bir de bunun üstüne üstlük, 12 yaşından hatta bazı otellerde 16 yaşından küçük çocuklardan ücret almazlar.  Ne ilginç bir ironidir. Benim de 15 yaşında bir çocuğum var. Allah sağlık ve başka sorun vermesin diyorum. Sizler gibi ben de onun gözünün içine bakıyorum. Bu yaşına kadar hiç kimse ona bir tane sakızı bile bedava vermedi. Ama otele gidince nedense her şey ücretsiz. Ama benimle aynı değerlere sahip. Yatak, yemek, havuz ve içecekten aynı şekilde ve yaklaşık olarak aynı oranda faydalanırız. Ve bizler tatile çocuklar için geldik deriz. Oysa onlar için gelmişken, neden onlara her hizmet bedavaya verilir?

 

Sebebini mi merak ediyorsunuz? Bazen sorarım. Neden 18 veya 6 değil de 12 diye. Bu yaş sınırı neye göre hesaplanmış. Kim bu standardı getirmiş. Yoksa altında başka bir amaç mı var? Şöyle anlatayım. Büyük ve yıldızlı otellerin odaları zaten 2 kişiliktir. Araya bir veya oda büyüklüğüne göre ikinci bir ilave yatak atılır. Yemekler ise nasıl olsa ortaya konmuştur. Kim yerse yesin bana para gelsin mantığındadır. Ama bizler paramızın kime ve nereye gittiğinden de sorumlu olmaktayız. Bizim helâl kazançla kazanılan paramızla, alkol alınmasına ne kadar katkımız olacağını merak etmemiz gerekmektedir. Düşünün ki bir ailenin 12 yaşın altında 4 çocuğu var. 6 yataklı bir oda verilecek, 6 kişilik yeme içme ve temizlik hizmeti karşılığı 2 kişilik ücret alınacak. Neresinden bakarsanız bakın sonuç olarak 6 insanı misafir edip ağırlayacaksınız. 2 kişinin ücreti ile bunu finanse edebilmek ne kadar mümkün olur ki? Ailece en ucuz otel tatili bizlere gelecekte çok daha pahalıya gelmez İnşaAllah.

 

Yorum Yap

Yorum Yap