1. Ana Sayfa
 2. Blog

Ailece En Ucuz Otel Tatili Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Alanya’da En Ucuz Aile Tatili: Tecrübelerimden Öğrendiklerim

Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Alanya’da suit otelde en ucuz aile tatili nasıl yapılır? Yıllardır turizm ve otelcilik sektöründe çalışmış biri olarak tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hatalı Seçimler:

 • Tatil bölgesi seçimi: Yanlış bölge seçimi tatil planınızı baştan sona etkileyebilir. Alanya’da ailenizle keyifli bir tatil geçirmek için bölgenin özelliklerini ve size uygun olup olmadığını araştırmanız önemlidir.
 • Otel seçimi: Sadece ucuzluk kriterine göre otel seçmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Otelin sunduğu imkanlar, konumu, aile dostu olup olmadığı gibi faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Doğru Bilgi Kaynakları:

 • Otel yorumları: Otel hakkında detaylı bilgi edinmek için internette daha önceden konaklamış kişilerin yorumlarını okumak çok önemlidir. Bu yorumlar size otelin artılarını ve eksilerini objektif bir şekilde gösterecektir.
 • Otel web sitesi: Otelin resmi web sitesi size otel hakkında detaylı bilgi, fotoğraflar ve oda seçenekleri sunacaktır.
 • Sosyal medya: Otelin sosyal medya hesaplarını takip ederek güncel bilgilere ve kampanyalara ulaşabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sezon: Sezon dışı seyahat ederek daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz.
 • Erken rezervasyon: Erken rezervasyon fırsatlarını takip ederek önemli indirimler yakalayabilirsiniz.
 • Fiyat karşılaştırması: Farklı platformlarda otel fiyatlarını karşılaştırarak en uygun seçeneği bulabilirsiniz.
 • Otel ile iletişim: Otel ile doğrudan iletişime geçerek özel teklifler ve indirimler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ucuz Tatil İpuçları:

 • Kendi yemeğinizi pişirmek için mutfaklı bir oda seçebilirsiniz.
 • Toplu taşıma veya bisiklet kullanarak ulaşım masraflarınızı düşürebilirsiniz.
 • Ücretsiz aktivitelere katılarak eğlenebilirsiniz.
 • Bölgedeki pazarlardan alışveriş yaparak daha uygun fiyatlara ürün bulabilirsiniz.

Unutmayın: En ucuz tatil her zaman en iyi tatil değildir. Tatil planı yaparken ailenizle keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir denge kurmanız önemlidir.

Ucuz Otellerde Konaklama İçin En Çok Neyi Merak Ediyoruz?

Ucuz Otellerde Konaklama İçin Önemli Noktalar

Ucuz otellerde konaklama, birçok kişi için cazip bir seçenektir. Ancak, bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir.

En Çok Merak Edilenler:

 • Otel ücreti: Tatile gidecekler için en önemli soru genellikle otel fiyatıdır. Ekonomik bir tatil yapmak herkesin hayalidir. Ancak, çok düşük fiyatlara sunulan her şey dahil konseptli otellerde sunulan hizmetin ve gıdanın kalitesi hakkında dikkatli olunmalıdır.
 • Hijyen: Ucuz otellerde hijyenin yetersiz olması yaygın bir sorundur. Konaklamadan önce otelin hijyen kurallarına uyduğundan emin olmanız önemlidir.
 • Güvenlik: Ucuz otellerde güvenlik problemleri de yaşanabilir. Konaklamadan önce otelin güvenli bir bölgede olduğundan ve gerekli güvenlik önlemlerini aldığından emin olun.
 • Hizmet: Ucuz otellerde sunulan hizmetin kalitesi de düşük olabilir. Resepsiyon, oda servisi ve diğer hizmetlerin yeterliliğinden emin olun.
 • Ucuz Otellerde Konaklamanın Riskleri ve Gerçekleri

  Ucuz otellerde konaklama cazip bir seçenek gibi görünse de, bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmak gerekir.

  Maliyetlerin Düşük Olmasının Nedenleri:

  • Personel ücretleri, elektrik, su, vergiler, temizlik, yiyecek ve içecek gibi temel masraflar nasıl düşürülüyor?
  • Kalitesiz ve ucuz ürün kullanımı mı tercih ediliyor?
  • Hijyen ve gıda güvenliği kurallarına uyuluyor mu?
  • Havuz bakımı ve dezenfektasyonu yeterli mi?
  • Temizlik ve tekstil ürünlerinde ucuz kimyasallar ve ikinci el ürünler kullanılıyor mu?

  Ucuz Otellerin Saklı Maliyetleri:

  • Enfeksiyonel hastalık riski
  • Kalitesiz hizmet ve konfor
  • Yetersiz ve sağlıksız yiyecekler
  • Havuz ve diğer tesislerin hijyeninden kaynaklı sağlık sorunları
  • Aldatma ve dolandırıcılık riski

En Ucuz Otel Nasıl Olur?

Bir otel nasıl ve neden ucuz olabilir? Diye kendinize sormalısınız. Hem de yıldızlı bir otel nasıl bu kadar ucuza verilebilir? Size anlatmaya çalışacağım konu tam olarak işte bu. Oteldeki maliyetin en büyük kısmını; personel ücretleri, elektrik, su, vergiler, temizlik, yiyecek ve içecekler oluşturmaktadır. Ucuza mal edebilmek öylesine kolay bir iş değildir. Etin en ucuzu olamayacağına göre, ne tür et kullanıldığını merak edip sormalısınız. Çok kalabalık bir otel ise, o gün yenmeyen yemeklerin akibetinin ne olduğunu sormak zorundasınız. İçecekler konusunda markaların fiyatları yaklaşık olarak aşağı yukarı aynı oranda olduğuna göre, nasıl bu bütçenin altından kalkıyorlar? Sebze ve meyve fiyatları aynı olduğuna göre ezik, çürük ve artık mı kullanıyorlar diye sormalısınız. Ve en son olarak da, havuz konusu ortaya çıkmaktadır. Kapalı alanda olan ve aynı suyun devir daim ettiği ortamda ilaçlama ve dezenfektasyon, can alıcı derecede önemli olmaktadır. Havuzdan kapılan bir bulaşıcı hastalıktan yıllar boyunca kurtulamamak durumunda kalınabilir. Havuz temizlik ve ilaçları çok pahalı olmasına rağmen böylesine ucuza vererek nasıl temizleniyor? Ya ilaçları normal değerden az atarak, ya iki veya üç günde bir bakıma alarak veya da en vahimi hiç temizlik kurallarına uymayarak böylesine bir ucuzluğu sağlayabilirler.

Oda temizliği ve tekstil ürünlerinin değişimi kadar yıkanıp temizlenmesi de çok önemlidir. Temizlikte kullanılan deterjandan başlayan bir ucuz kimyasallar var ki elinize almaya korkarsınız.  Artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki ”merdiven altı imalatı” diye bir tabir bile ortaya çıktı. Odadaki yataktan başlayan sorun, nevresim takımı, çarşaf ve havlulara kadar uzanmakta. O ürünlerle cildinize direk temas eder. Ne içerdiği belli olmayan yan sanayi ürünlerle yapılan temizlik görüntüsü ile temizlik yapıldığı zannedilmektedir. Ucuz otel olmak için yapılan masraf ta çok önemlidir. En ucuz malzemeden yapılan veya hatta ikinci el kullanım olarak yapılan tekstil ürünleri, çok ucuz oteller tarafından rağbetle alınmaktadır. Onları yeni ve parlak göstermek için kullanılan kimyasalları tahmin bile edemezsiniz.

Biliyorsunuz oteller de kâr amacı güden bir işletmelerdir. Babanızın oğlu değil ki size indirim yapsın. Neden en kaliteli malzeme ve hizmeti size en ucuz fiyatlarla versin? Diye sizlerin merak etmesi daha doğru olur. Biraz empati yaparak onların yerine kendinizi koyun. Aynı malzemeleri evinize de alıyorsunuz. Pahalıya aldığınız bir ürünü ucuza kullanan birine izin verir misiniz? Bu fiyatlara personel, elektrik su ve vergilerle otel giderlerini koyun. Bir de otel kiralık ise size nasıl bir maliyet çıkacağını hayal bile edemezsiniz. İşte bunlardan dolayı, tatili ucuza getireceğim, en uygun fiyatalara tatil yapacağım diye belki de ve bilmeden kendi kendimizi kandırarak, enfeksiyonel hastalıklara da davetiye çıkartmış olmayasınız.

İçkisiz Konaklama Yerleri Her Yıl Otellerinin İsimlerini Neden Değiştirir?

Nabza göre şerbet veren yerler vardır. Yabancı turist gelmeyince aniden muhafazakâr kesime göz kırpmak için bir havuzun etrafını kapatıp, bardan içki şişelerini kaldırınca bir tesettür otel olurlar. Yabancılar gelmeye başlayınca tekrar eski rengine dönecek mantıkta olan yerler çok sayıdadır. Ben dua ediyorum ki Alanya’ya Çinli gelmesin, yoksa sokaklarda köpek göremeyeceğiz. Düne kadar Hac dan gelmiş gibi davrananların köpek barınağı etrafında dolaşmasından korkuyorum. İstikrar yoktur. Kesinlik ve devamlılık yoktur. Böyle olunca her sene yeni otelmiş gibi ortaya çıkan yeni isimlere alışmak gerekiyor. Bu tür olaylara da prim verenler, aslına bakarsanız bizim muhafazakar tatilci ailelerdir. Evet Alanya’da veya başka bir tatil beldesinde ailece tatil yapmak herkesin hakkı. Ama, lütfen biraz araştırın derim. Öyle bir döneme geldik ki, ne baba oğluna ne de kardeş kardeşe acımıyor. Özellikle son bir kaç yıldır pandemi sebebiyle sudan ucuza otel tatili pazarlayan oteller var. Tamam satan para kazanmak için malını satıyor ve pazarlıyor. Hiç kimse malım kötü demeyeceğine göre, Alan insanlar nasıl alıyorlar? Daha sonradan da otel şikayet siteleri yağmur gibi şikayet alıyor. Tam pansiyon veya her şey dahil yemekli otellerde 3 öğün yemek olur. Gün boyunca da içecekler olur. Alan kişi bunun piyasa şartlarında fiyatını hesaplaması lazım diye düşünüyorum. İndirim yaptırdığını veya ucuza tatil kaptığını zannedenler aslında yanılan kesimdir. İşin rengi ve foyası daha sonra çıkar. Ya vaad edilelerin hiç biri yoktur. Ya beklediği ve hayal ettiği kalite asla olmaz. veya da ortam onların içerisinde asla bulunmak istemeyecekleri bir tatil ortamıdır. Buyrun otel şikayet sitelerine girip inceleyin. Binlerce şikayetle karşılaşacaksınız. Hepsi de sanki kendileri haklı imiş gibi yazanlarla dolu. Etin 1 kg 100 tl iken size 50 tl ye kıyma veriliyorsa ve siz de bunu alıp evinizde pişirdikten sonra şikayet etme hakkınız olmamalı bence. Allah bizlere OKU demiş. Ama sadece kitap, makale oku değil ki. Araştır, incele, sorgula demiş.

12 Yaşından Küçük Çocuklara İndirim konusu.

İnanın 30 yıllık turizmciyim. Halen benim bile anlayamadığım bir konu ise ücretsiz çocuk konusudur. Dünyada hiç bir sektörde olmayan ücretsiz çocuk uygulaması sadece otellerde vardır. Hem ucuz fiyata verirler. Hem indirim yaparlar. Bir de bunun üstüne üstlük, 12 yaşından hatta bazı otellerde 16 yaşından küçük çocuklardan ücret almazlar.  Ne ilginç bir ironidir. Benim de 15 yaşında bir çocuğum var. Allah sağlık ve başka sorun vermesin diyorum. Sizler gibi ben de onun gözünün içine bakıyorum. Bu yaşına kadar hiç kimse ona bir tane sakızı bile bedava vermedi. Ama otele gidince nedense her şey ücretsiz. Ama benimle aynı değerlere sahip. Yatak, yemek, havuz ve içecekten aynı şekilde ve yaklaşık olarak aynı oranda faydalanırız. Ve bizler tatile çocuklar için geldik deriz. Oysa onlar için gelmişken, neden onlara her hizmet bedavaya verilir diye beklenti içerisine gireriz?

Sebebini mi merak ediyorsunuz? Bazen sorarım. Neden 18 veya 6 değil de 12 diye. Bu yaş sınırı neye göre hesaplanmış. Kim bu standardı getirmiş. Yoksa altında başka bir amaç mı var? Şöyle anlatayım. Büyük ve yıldızlı otellerin odaları zaten 2 kişiliktir. Araya bir veya oda büyüklüğüne göre ikinci bir ilave yatak atılır. Yemekler ise nasıl olsa ortaya konmuştur. Kim yerse yesin bana para gelsin mantığındadır. Ama bizler paramızın kime ve nereye gittiğinden de sorumlu olmaktayız. Bizim helâl kazançla kazanılan paramızla, alkol alınmasına ne kadar katkımız olacağını merak etmemiz gerekmektedir. Düşünün ki bir ailenin 12 yaşın altında 4 çocuğu var. 6 yataklı bir oda verilecek, 6 kişilik yeme içme ve temizlik hizmeti karşılığı 2 kişilik ücret alınacak. Neresinden bakarsanız bakın sonuç olarak 6 insanı misafir edip ağırlayacaksınız. 2 kişinin ücreti ile bunu finanse edebilmek ne kadar mümkün olur ki? Ailece en ucuz otel tatili bizlere gelecekte çok daha pahalıya gelmez İnşaAllah. Aslında bu konuda çok daha ayrıntılı yazı yazmak niyetindeyim. İndirimli aile otellerinde tatil ve otellerde indirim neden yapılır diye. Fakat, şimdilik bu konuyu daha sonraya bırakacağım. Çünkü yazı çok uzadı. Başınızı ağrıtmak istemiyorum.

Kalın sağlıcakla. Allaha emanet olun.

 

Yorum Yap