1. Ana Sayfa
  2. Blog

Alkolsüz Aile Tatil Oteli İle Tesettür Oteller Farkı


Alkolsüz aile tatil oteli, neredeyse internet ortamında tatil arayan aile tatili düşünenlerin %70 den fazlasının özellikle aradığı bir terimdir. Bildiğiniz gibi içkili ortamlarda değil aile bireylerimizi, yalnız başımıza bile olsak kendimiz de bulunmak istemeyiz. Herkesin dikkatini çeken bir konu ise, Aile oteli ve alkolsüz aile apart oteli kavramlarıdır. Muhafazakar aile tatili için aranan otel türlerinden en değerlisi olduğu için, farklılıkları ve merak edilenleri ortadan kaldırmak için bu yazıyı yazdım. İsterseniz yazımın devamında bahsettiğim en iyi alkolsüz suit oteller ve en iyi tesettür oteller farkına bakalım.

Aileye Uygun Alkolsüz Tatil Oteli,

Alkolsüz Aile Oteli tatili için kalacağınız iyi bir aile oteli mi arıyorsunuz. Yoksa başka türlü aktivitelerle dolu bir tatil deneyimi sunan beklentileriniz mi var. İşte biz bundan dolayı biz gerekli açıklamaları yapmak için buradayız. 

Tatil düşünen aileler tailden neler beklerler? Kısaca tatil sizlere neyi çağrıştırıyor? Tatil; denize girip, sahilde kumların üzerinde güneşlenmek midir? Bizim çocukluk ve gençlik dönemlerimizde biz tatili köye dedemizin ve büyüklerimizin yanına gidip, ellerini öperek başladığımız tarlada ve ihtiyaç duyulan yerlerdeki yardım olarak öğrenmiştik. Şimdi ise, tatil; köye hiç uğramadan, hatta akrabalardan uzakta sadece kendi çekirdek ailemizle bir sahil kasabasında gözlerden uzakta en uygun fiyatlara buldupumuz küçük bir tatil otelinde zaman geçirmek olarak algılanıyor. Tabi böyle bir tatil kaçamağı düşünen aileler de bulundukları ortamda alkol ve türevlerinin olmamasını istedikleri için, özellikle alkolsüz muhafazakar aile otellerini tercih etmektedirler.

Piyasa şartlarını değerlendiren otel tatili pazarlaması yapan girişimci işletmeler açısından da bu arzu ve taleplere kayıtsız kalmaları söz konusu olmamıştır. Piyasada talep varsa arz da ona paralel olarak ortaya çıkar. Sonuç olarak tesettür otellerin ortaya çıkış sebebi de tatilci ailelerin bu beklentileridir. Ev pansiyonculuğu döneminde başlayan aile pansiyonu kavramı, daha sonraları aile oteli ve bir süre sonra da dini hassasiyetlerden dolayı tesettür otel olarak ortaya çıkmıştır. Gerçi şimdi bu aile oteli kavramının içi boşaltılmış da olsa, nisbeten aynı mantık üzerinde hareket etmektedir.

Biz Nehir Suit Otel olarak bu konularda içimizden geldiği şekilde samimi duygularımzla ve piyasa şartlarında olmayan bir tür tatil oteli konseptine geçiş yaptık. İşte ilk soruda başladığımız sorgunun cevabı burada. Ekonomik gücü olan, cebinde parası olan muhafazakar aileler için tatil oteli seçeneği olarak tesettür oteller ve muhafazakar alkolsüz tatil köyleri vardı. Onlar için ailece kaliteli bir tatil otelinde zaman geçirmek sorun değildi. Peki ya orta ve alt gelir grubunda olan muhafazakar aileler için seçenek ne olabilirdi? Bu kesimin asgari ücretle tesettür otele gitmesi demek, neredeyse 1 aylık gelirini 1 gün için vermesi ve bütçesini tamamen alt üst etmesi anlamına geliyordu. En uygun fiyatlara tatil için dini otel arayışında olan kapalı aileler için butik otel tarzında, küçük bir suit otelde muhafazakar tatil imkanı vermek niyetine girdik. 1+1 suit daire olan odalarımız aile mahremiyeti arayan muhafazakar ailelerin tam da aradığı özellikleri taşıyordu.

Öncelikle otelimize yalnızca aile misafiri almaya karar vererek işe başladık. Daha sonra, içki ve türevlerini kesinlikle servis edilmeyeceği kararının ardından, yarım pansiyon olan yemek sistemimizi açık büfe her şey dahil sisteme çevirdik. Zaten helal gıda kullanımındaki hassasiyetimizi damak tadı olan misafirlerin anlaması gecikmedi. Aile odalarımızda kıble yönünü gösteren işaretler koyarak seccade eksikliğini de tamamladığımız bir servis başladı. Doğal olarak namaz kılınan bir ortama dönüşen otelimizin odalarında necis olan evcil hayvan kabul edilmemesi kuralı da otomatikman oluşmuş oldu. 

Alanya’da ki en iyi  ve en kaliteli fiyatlara sahip en ucuz İslami dini oteller gurubunda, en güzel hizmet veren bir konaklama tesisiyiz. Otelimizin tek ama ortak kullanımlı bir Havuzu da vardır. Havuzun içerisinde, Çocuklarınız istediği kadar eğlensin diye Su Kaydırağı da vardır. Biraz modern olanlar bu su kaydırağına, Aquapark diyorlar ama sonuç aynı Su Kaydıraklı bir Suit Apart Otel.

Otelimizin sınırları içerisinde, kesinlikle alkol ve benzeri şeylerin kullanımı, satışı ve reklamı gibi hiç bir faaliyete asla izin verilmez. Misafirlerimizin neredeyse tamamı muhafazakar ailelerden oluşmaktadır. Havuz kullanımında haşema ve benzeri tür giysi serbesttir. Ortak alanlarda, aileye uygun olmayan giysi, davranış ve hareketler kesinlikle yasaktır. Bu tesisteki bütün bayanları, bizim annemiz, kız kardeşimiz gibi görmek zorundayız.

Ben bu tür bir muhafazakar konsepti oluştururken, öncelikle, iğneyi kendime batırıp, ben olsaydım neler isterdim, sorusunun karşılığı olarak başladım. Yani, eğer ben bir gün kendi şehrimden dışarıya tatile gitseydim isteyeceğim şeyleri, şimdi bize tatile gelenlerin istekleri olarak algıladım. Ve böyle bir sistem oluşturdum. Neler mi? Çevremde alkol kullananlar olmasın, etrafımdaki hemen herkes aile olsun, yemekler ev yapımı olsun, günlük temizlik olsun, havuz ve su kaydırağı olsun, her şey dahil sistemde olsun ve özellikle şehir merkezinde olsun gibi birçok şey.

Ne dersiniz. Bizi Biraz Tanımak İster misiniz?

Alanya şehir merkezindeyiz. Otobüsle veya uçak servisiyle gelirseniz son durak olan otogara yakın bir konumdayız. Alanya otogarına mesafemiz tam bir yürüyüş mesafesi. 100 metreyi asla geçmez. Yani yürüyerek, yorulmadan 2 dakika içerisinde apartımızın önünde olursunuz.

Apart otelimize giriş yapınca sizi ben karşılayacağım. Adım Murat Özel. Size Alanya’daki en iyi içkisiz muhafazakar aile apart oteli olduğumuzu kanıtlayacağım. Bizde tesettür otellerden aşağı kalmıyoruz. Var mısınız? Ben varım. Hadi öyleyse devam edelim.

Öncelikle biz bir aileyiz. Eşim ev yapımı yemekler ve oda temizliklerinden sorumludur. İçinizi rahatsız eden her konuda muhatabınız biz olacağız. Alanya gibi bir yerde İçkisiz Muhafazakar Aile Apart Oteli işletmek, çok iddialı bir iştir. Öyle kolay bir iş değil. Önce müşteri bulmanın en kolay yolu olan alkolü yasaklayacaksın. Sonra şu anki atmosferde onların dediğine göre ”modern dünyada” medeni olmak için şartmış gibi, onlara inat içkiyi yasaklayıp, alkolsüz otel olacaksın. İnanın beni ve düşüncemi hemen hemen herkes kınıyor. Ama ben mücadele ediyorum. Bu kadar insan sadece alkol var diye tatile çıkmaz, çıkamaz diyorum. İçinde bana da nasip vardır diye bu yola baş koydum. Siz muhafazakar düşünceli tatilcilerin de bana yardımcı olacağınıza inanıyorum.

Belki yüzde 1 bile olsa, alkolsüz aile oteli arayan değerli misafirlerimiz olur diye. İnanıyorum ki siz de belki onlardan birisiniz. İnanıyorum ki sizin de duygu ve düşünceleriniz halistir. Helal yollardan kazandığınız paranızın, nereye gideceğini ve ne amaçla kullanılacağını mutlaka düşünüyor olmalısınız. Siz de biliyorsunuz ki, o helal paranın gittiği yerden siz de sorumlusunuz.  Ve bekli de bana hak vereceksiniz. 

Tesettürlü Aileler Hangi Otellere Giderler?

Bu sorunu cevabı, Genellikle ailelerin tatil için ayırdığı bütçeye bağlıdır. Eğer tatilci ailenin ekonomik durumu iyi ise, doğal olarak tesettür oteller onlar için vazgeçilmez ilk tercih olacaktır. O tesettür otellerinin ücretlerini hiç sormayın. Halalbooking.com gibi bir sayfaya girerseniz inceleyip görürsünüz dini otel statatüsünde olan tesettür otel fiyatlarını. Eğer ortalama bir Türk ailesi iseniz bu tür tesettür otellerinde veya tesettür apart otellerinde fiyatlara inanamayacaksınız. Bu kadar yüksek paraları veren var mı dersiniz? Yaz sezonu başlayınca bu büyük otellerde yer bile bulmak büyük bir sorun olacaktır. Neler var derseniz. Envai çeşit yiyecek, onlarca çeşit alkolsüz içecekler. Neredeyse rüya gibi. Kaç çeşit isterseniz o kadar havuz. İster su kaydıraklı havuz, isterseniz bayanlar için kapalı su kaydıraklı havuz, isterseniz otelin çatısında derya deniz manzaralı havuz. Otel eğlenceleri gırla gidiyor. Dini otelde etkinlik bitmiyor. Tabi ki her şeye yeten tek çözüm, PARA.

Birde bu kadar çok para istemeyen, ortalama tesettür otelleri var. Bunlara da Etstur.com.tr adresinden bakabilirsiniz. Burada da, Alanya’daki otelleri bulabilirsiniz. Tabi bunlar da pahalı ama diğerleri kadar değil. Bu otellerin de bazılarında, kesinlikle alkol yoktur. Bunlar da, aile otelidir. Aynı diğerleri kadar olmasa da çok sayıda yemek çeşidi ve içecek servisi yaparlar. Bu alkolsüz tesettür otellerinde de çok sayıda havuz vardır.

Alternatif Tesettür Oteller,

Ama bir sorun var. Tamam, parası olana her şey kolay. Ya orta gelirliler. İş yeri sahibi değil de, özel bir iş yerinde ücretle çalışanlar. Bu muhafazakar ailelerin tatil hakkı yok mu? Bu aileler muhafazakar bir otelde tatil yapamayacak mı? Yabancı turistlerin arasında, alkollü ortamda mı yemek yiyecek. Sarhoş olmuş turistlerin arasından havuza, odalarına, yemek salonuna giderken nasıl olacak. Hadi otele verilen oda ve her şey dahil yemek parasını geçtim. Ya akşam serinliğinde, aileler havuz başında oturup eşleri ve çocuklarıyla sohbet ederken, bir çay içmesin mi. Nasıl olur bu. Ama bu tür yerlerin barında içki sınırsız. Müzik en yüksek sesinde. Ortalık ana baba günü gibi. Kimi dans ediyor. Kimi içmiş sızmış uyuyor. Kimi daha kötü görüntüler sergiliyor. Derler ya, Buyur buradan yak.

Tabi size düşen iş şudur. Öncelikle internetin başına geçmek. Alanya’daki oteller ve alkolsüz apart otelleri iyice bir incelemek. Google.com.tr sayfasından o alkolsüz otellerin yorumlarını tek tek okuyun. Bu linkte de bizim alkolsüz aile apart otelimizin yorumları var. Daha önceden bizim otelimizde kalanların yazdığı yorumlar. Biliyorsunuz, insan kendi evinde istediği değişikliği yapar mantığıyla, çoğu otel de kendi sitelerine yazılan kötü yorumları silebilir. Ama google.com.tr de ki bir yazılmış kötü bir yorumu İMKANSIZ kimse silemez. Belki bazı oteller sahte isimlerle yorum yazsalar da, google bunun da önüne geçmiş, her türlü masa üstü veya mobil bir cihazdan, bir tek yorum kabul ediyor.

Sıra geldi bizim alkolsüz muhafazakar aile otelimize;

Tesettürlü Aileye Uygun Aile Apart Otelimizden Bekledikleriniz Nelerdir?

Alkolsüz apart otel veya içkisiz otel arasındaki fark burada başlıyor. Bizim otelimizin alkolsüz otellerden farkı, öncelikle kalabalık ailenizle aynı apart dairede kalırsınız. 1+1 daire olduğu için çocuklarla aynı odanın içerisinde bir arada değil de, aile mahremiyetine uygun olacak şekilde, aynı evinizdeki gibi, aynı daire içerisinde ayrı odalarda kalırsınız. Ama alkolsüz otellerde ise, adı üstünde, Otel oldukları için, odada yeterince yatak yoktur. İlave yatak konsa bile odada adım atacak yer kalmayacaktır. Ya bu sıkışık duruma razı olacaksınız, ya da ayrı oda tutacaksınız. İkisi de sorun. Örneğin 2 veya 3 çocuklu bir aile iseniz, yatak durumu nasıl ayarlanacak. Ayrı odalar tutarsanız. Kim hangi odada kalacak.

Yemek durumu, Bizim de diğer alkolsüz apart oteller gibi, açık büfe ve çok seçenekli her şey dahil sistemimiz vardır. Bizde aksine, yabancı müşteri yoktur. Apart otelimizde, yemek konusunda asla sorun yaşamazsınız. Sizi bir şekilde memnun ederiz. Fazla odamız olmadığı için, çok kalabalık bir otel değiliz. Yemek kuyruğunda diğer çok odalı alkolsüz oteller deki gibi zaman geçirmezsiniz.

Neden Ucuz Oteller Arıyorsunuz?

Amacınız Alanya gibi bir yerde tatil yapmak ise, siz de çok zenginler arasında değilseniz, en uygun otelleri aramak zorundasınız. Bu aradığınız yer, aileye uygun olmalı, her şey dahil verdiği yemekleri ev tarzında yapmalı, çocukları eğlendirecek havuz ve su kaydırağı olmalı, etrafınızdaki, insanların tamamı yerli ve aile olmalı, ekonomik olarak da bütçenize uygun olmalı. İşte siz bunları ararken, zaten bizi arıyorsunuz.

Tesettürlü ve Çocuklu Aileler,

Tesettürlü olan bayanlar için ise en büyük sorun, tatil yaptığı tesiste, etrafındaki insanların, kendi kültürüne ait ve Anadolu insanı olmadığı zaman ortaya çıkıyor. Neden olmasın ki, hem tesettürlü, hem de çocuklu olan bu bayanlar, en değerli hazineleri olan yavrularına karşı eğitim ve örnek olma sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Evladına alkol kötüdür derken, etrafta alkol alan insanları gören o küçük yavruya nasıl hesap verecek. Ahlak ve namus konusunu anlattığı evladına, etrafta neredeyse bikini (=yokini) ile gezenleri nasıl tarif edecek.

Apart Oteller Tatil şehri Alanya sahiline yakın ve güvenilir midir?

Elbette Türkiye’nin en güvenilir tatil şehri olan Alanya, 50 küsur ülkeden tatile gelen misafirlere karşı güvenliği en üst düzeyde tutmaktadır. Böylesine fazla sayıda tatilci çeken bir tatil beldesinde olan olaylara ve haberlere bakarsanız neredeyse yok denecek kadar az sayıdadır. Olan bir kaç olay ise münferit ve biri birlerini tanıyan insanlar arasında geçen bazı olumsuz hadiselerdir.

İlginizi Çekebilir