1. Ana Sayfa
  2. Blog

Alanya’da Aile Apart Otel Tatili Seçenekleri İçin Alkolsüz Oteller


Alanya’da en ucuz aile suit apart otel tatili seçenekleri denince akla ilk gelen şey genellikle ucuz pansiyonlar dır.  Sizlere Alanya’da kesinlikle içki ortamı vermeyen butik otel tarzında suit apart oteller hakkında bir makale yazmayı düşünüyorum. Alanya’nın otelleri konusunu incelerken, şehir merkezindeki ucuz fiyata bulabileceğiniz İslami oteller konusu da eksik kalmamalı diyorum. Alanya pansiyonlarının, tarihi geçmişi ve çok hatta en ucuz oteller diyarı diye anılmasının sebeplerini anlatacağım. Biraz uzun olabilir. Okursanız sevinirim.

 

Alanya’da Aile Tatiline Uygun Suit Apart Otelleri,

Genel olarak söyleyişle, Alanya Akdeniz bölgesinin incisi takısını gerçek hakkıyla almış bir tatil şehridir. Tarihten bugüne adı hep güzel şekilde anılmış olan Alanya, Osmanlıdan önce Selçuklular tarafından yumuşak bir havası olması sebebiyle kışlık başkent olarak kullanılmıştır. Şimdilerde de tatile gelen turistlere Türizmin başkentliğini yapmaktadır. Ev pansiyonculuğu ile başlayan Alanya turizmi, daha sonra 90 lı yıllarda çıkarılan teşviklerle, dünyaya adını  oteller ve turizm hizmetleri ile duyurmaya başlamıştır. Alanya denince akıllara deniz, kum, güneş gelse de tarım konusunda da bir numaradır.

Ev pansiyonculuğu ile başlayan Alanya, şimdilerde dünya markası olmuş devasa tatil köyü ve 5 yıldızlı lüks otellere de ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla burada en ucuz pansiyondan, en pahalı ultra lüks tatil köyü şeklindeki otele kadar hepsini bulmanız mümkündür. Başlangıcıyla oluşan algının sonucu olarak, Alanya denince akıllara hep ucuz oteller gelmesi de bundan dolayıdır. Sanırım haksız da değiller. 2015 yılı sonlarındaki uçak krizi ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, Alanya otelcilik ve turizm sektörü çok ağır bir darbe alınca müşteri bulma sıkıntısı oluştu. Bundan dolayı, 2016 ve 17 yılları çok sıkıntılı bir dar boğaza düştüğünden, otelciler en kolay yol olarak fiyat kırma sistemine geçtiler. Özellikle 2020 yılında başlayan pandemi sonrası çoğu otel batmamak için maliyetinin altında oda satışı yaparak krizden kurtuldu. Bu durum tatilciler arasında Alanya çok ucuz otelleri olan şehirdir algısı oluşturdu.

Alanya’da Tesettürlü Aileye Uygun Muhafazakar Oteller Neden Çoğaldı?

Hele birde bu kriz yüzünden mantar gibi çoğalan tesettür oteller furyası vardı. Akıllara zarar. Düne kadar yerli misafir almam diye direten oteller birden ehl’i müslim kesilip tesettür otel oldular. Onlar için tesettür otel olmak çok kolaydı. Yemek çeşidini değiştir. Barlardan içki şişelerini kaldır. Çok sayıda olan havuzlardan birinin etrafını kapat. Kapısına da yalnızca bayanlara mahsustur yaz. İşte sen de bir tesettür otel oldun. İşler düzelince raf altına koyduğun içki şişelerini çıkart. Havuzun etrafını aç. Ve kapıdaki yazıyı kaldır. İnanan kesim için de inançlarıyla oynandığı düşüncesi olmuş mudur? Kime, neye hizmet verdiklerini, paralarını kime ne amaçla kaptırdıklarını düşünmüşler midir? Bilinmez. Zaten bizler sadece aldığımız ürünün ne kadar ucuz olduğuna bakarız. Kime ve ne amaçla gittiğine asla bakmayız. Şimdilerde dünya İslami tatil piyasasını internet üzerinden yaptığı satışlarla tek elinde tutan bir İslami tur şirketinin genel merkezinin İngiltere/Londra olması kimin umurunda ki?

Alanya’da Apart otellerde tatil konusu insanın aklına öylesine ucuz yerler getiriyor ki, sanırsınız bedavaya tatil var. Yok kardeşim öyle bir şey. Ucuz pansiyon tipi oteller de var tâbi ki, ama siz ailenizi orada götürmeye cesaret edebilir misiniz? Hani atalarımız demişler ya; aslan yattığı yerden belli olur diye. Ailenin aslanı olarak ailenizi öylesine bir yerde yatırmaya razı iseniz konumuz siz değilsiniz. Lütfen üzerinize alınmayın. Bahsedeceğimiz konulardan üzülmeyin. Kaliteli bir aile oteli tatili yapmaya niyetliyseniz, birçok tatil seçeneği de olacaktır doğal olarak.

Dini Tatil Yerleri Seçeneklerinde Ucuzluk,

Konaklama konusunda çok seçeneği ile muhafazakâr aileler için çok uygun bir tatil şehri olan Alanya, İslami aile otelleri  çeşitliliği bakımından da zengin bir tatil beldesidir. Alanya ucuz apart otel tatili seçenekleri ile de ünlü olma yolunda olan bir kentimizdir. Otellerin camilere ve mescitlere olan mesafesi en fazla 100 metreyi geçmeyen bir uzaklıktadır. Alanya’nın pansiyon tipi apart otellerinin sayıları iyice azalsa bile, arandığında bulunacak kadar vardır. Apart oteller kalabalık aileler için tatil imkânı sunan tatil seçeneklerinden biridir. Ucuz oteller imkânları sebebiyle sizin beklentiniz olan aile tatilini karşılamada, ister istemez biraz zayıf kalıyor olacaklar. Günlük oda temizliğinden, yemek hizmetlerine, ortamdaki müşteri portföyünden, havuz kullanımına kadar çok sıkıntılı günler sizleri bekliyor olacaktır. Atalarımızın dediği gibi, ucuz etin yahnisinin de güzel kokmayacağı kesindir.

Her tatil şehrinde olduğu gibi burada da konaklama hizmeti veren yerler bakımından çok sayıda tesis bulunmaktadır. Kültür ve inanış yönünden elbette farklı beklentileriniz olması doğaldır. Olmazsa olmaz önceliğiniz olarak inanç yönünden size uygun yemekler istersiniz. Manevi olarak kendinizi huzura çıktığınızda, affettirecek cevaplar verebilmek dileğiniz olacaktır. Bu en önemli sorundur. O yiyeceği satan kadar, ucuz olmasından dolayı şüphelenmeden sorgusuz sualsiz satın alan da, bilerek kabul etmiş konumunda olacaktır. Bu konu doğal olarak biraz tepki çeken ağır bir konudur. Satan kadar alanın da sorumluluğu vardır. ”Akıl etmez misiniz” sorusu burada devreye girer.

Çok Ucuz Fiyatlara Tatil Yapılınca, Ne verdik ne bekliyoruz?

Bizler inananlar olarak ne alırsak alalım ilk olarak akıl ve mantık süzgecinden geçirmeliyiz. Neden bu kadar ucuz ve uygun olduğunu sorgulamalıyız. Mesela, çiğ tavuğun kilosu kaç para iken, onun on gramından bile daha ucuza satılan tavuk döner nasıl ve ne amaçla imal edilip, bu kadar ucuza satılıyor diye düşünmeliyiz. Yoksa bizlere uzun vadeli bir oyun içerisinde plan mı kuruluyor demeliyiz. Benim gibi orta yaşı geçenler bilirler. Bizlere Amerıkanın yardımı olarak sütten çok daha ucuza mal edilip bedava verilen toz süt olayını. Hatta bizler ilkokuldayken, tozdan yapılma süt ve yoğurdu bedava dağıtıyorlardı. Yıllar sonra ortaya çıkan hastalıklarla sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Bunun diğer bir can sıkıcı örneği ise, genceki temiz Anadolu gençliğini zehire alıştırmak için askerdeyken 2 yıl boyunca bedava verilen asker sigarası. Ortalama bir insanın ömrünü 70 yıl olarak hesaplayıp, 2 sene ücretsiz verip bağımlı yaptığı insanları kalan 50 yıllık ömrü boyunca bağımlı yaparak paralarına para katmak fikri akıl almaz ve vicdani yoksunluk gibi gelse de bizler bu örnekleri canlı şahit olarak yaşadık.

Bu sebeplerden dolayı öncelikle çok sorgulamalıyız. Atalarımızın çok güzel ve yerinde bir sözü vardır. Bedava peynir sadece fare kapanında vardır. İnsanlar çıkarı olmadan selam bile vermezken, neden indirim yapsınlar. Neden çocuklarınızı bedava misafir edip eğlendirip ağırlasınlar. İnanın hiç kimse sizi ve sizin cebinizi düşünmez. Tek dertleri vardır. Sizin cebinizdeki parayı nasıl alabileceği yollarını aramaktadırlar.

Ucuz aile otelinin Maliyet hesabı için Profesör olmaya gerek yok,

Ben, sizlere Alanya’da bir apart otel işletmecisi olarak söylüyorum. Hem de ucuz apart otel olan bir tesiste. Şu anda nisan ayındayız. Yaklaşık 6 personel çalışıyor. Personel giderim yaklaşık vergi hariç 30.000 TL. Tesisimin kirası, aylık olarak yaklaşık 40.000 TL. Aylık elektrik 50.000 TL, su 5.000 TL. Sadece kahvaltı veriyorum. Personel yiyecekleri ile birlikte gıda giderim yaklaşık ayda 25.000 TL. Maliye ve Vergi Dairesine Ödemem yaklaşık 25.000 TL. Belediye vergileri de yaklaşık olarak aylık 10.000 TL ye karşılık geliyor. Toplam da 185.000 TL yapıyor. 30 günlük aya bölünce 6.000 TL gibi günlük rakam çıkar. Otelimde 24 tane oda var. Sonuç olarak her gün bütün odalarımı doldurursam, odabaşına 250 TL almam lazım. Ama bunun içerisinde kâr yok. Benim şahsi kazancım yok. Girdiğim ticari risk karşılığı yok. Sizin anlayacağınız; bundan aşağıya oda satışı yapanlar dürüst davranmıyor demektir. 

Uygun fiyata otel tatili alındığı zaman, Suçlu Kim? Alan mı, Satan mı, Teşvik Eden mi?

Kimseyi suçlamıyorum. Niyetim sizlere şu sezon dışı iken bile maliyetleri bildirmek. Peki ya sezonda ne oluyor derseniz; inanın kişi başı maliyetler bu rakamın 3 hatta 4 katına çıkıyor. Alanya apart otel ve o, en ucuz oteller nasıl kazanç sağlıyor derseniz, size tek cevabım olacaktır. Siz sonucu bilerek lâdes oynuyorsunuz.

Ucuz Alanya otelleri nereden kazanç sağlıyorlar derseniz cevabım verilmeyen hizmetlerden olacaktır. Havuz varsa yapılmayan temizlik ve bakımdan. Karşılığı cilt hastalıkları gibi birçok enfeksiyonlardan. En ucuza alınmış ve ana malzemesi bilinmeyen gıda denen malzemelerden. Karşılığı elbette ödenecektir. Ya bu dünyada veya ahrette olacaktır. Günlük oda temizliği ve hijyeni olmazsa kar edilir. Asansör varsa bakım ve onarımla yedek parça maliyetinden kazanç sağlanır. Ortamdaki insanlar zaten yeter. Ucuz yerde olan kaliteyi daha doğrusu kalitesizliği tahmin bile edemezsiniz. Alanya’da çok ucuz fiyatlara yapılan bir aile tatilinin sizlere bugün değil ama gelecekte çok daha pahalıya mal olmaması için oturup akılla düşünün derim.

Biraz ağır bir konu oldu sanırım. Sürç’ü lisan ettim ise affola. Ama derler ya, Gerçekler acıdır.

Bu makalemde; Alanya’da ucuz aile apart otel tatili, Alanya’da otel tatili, Ucuz Olmak Çok Şey mi? Alanya aile otel tatili  fiyatları konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar ve ucuz pansiyonlar ile muhafazakâr aile otellerinde tatil nasıl olur sorularına cevap vermeye çalıştım. Sorularınız olursa site adreslerinden veya telefonlardan cevaplamaktan mutluluk duyarım.