İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Alanya Apart Otel Tatili Seçenekleri İçin Alkolsüz Oteller

Alanya Apart Otel Tatili Seçenekleri İçin Alkolsüz Oteller


Alanya apart otel tatili seçenekleri denince akla ilk gelen şey genellikle ucuz pansiyonlar dır.  Sizlere Alanya apart oteller hakkında bir makale yazmayı düşünüyorum. Alanya’nın otelleri konusunu incelerken, şehir merkezindeki ucuz İslami oteller konusu da eksik kalmamalı diyorum. Alanya pansiyonlarının, tarihi geçmişi ve çok hatta en ucuz oteller diyarı diye anılmasının sebeplerini anlatacağım. Biraz uzun olabilir. Okursanız sevinirim.

 

Alanya’da Aile Apart Otelleri,

Genel olarak söyleyişle, Alanya Akdeniz bölgesinin incisi takısını gerçek hakkıyla almış bir tatil şehridir. Tarihten bugüne adı hep güzel şekilde anılmış olan Alanya, Osmanlıdan önce Selçuklular tarafından yazlık olarak kullanılmıştır. Şimdilerde de tatile gelen turistlere başkentlik yapmaktadır. Ev pansiyonculuğu ile başlayan Alanya turizmi, daha sonra 90 lı yıllarda çıkarılan teşviklerle, dünyaya adını  oteller ve turizm hizmetleri ile duyurmaya başlamıştır. Alanya denince akıllara deniz, kum, güneş gelse de tarım konusunda da bir numaradır.

Ev pansiyonculuğu ile başlayan Alanya, şimdilerde dünya markası olmuş devasa 5 yıldızlı de lüks otellere de ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla burada en ucuz pansiyondan, en pahalı ultra lüks tatil köyü şeklindeki otele kadar hepsini bulmanız mümkündür. Başlangıcıyla oluşan algının sonucu olarak, Alanya denince akıllara hep ucuz oteller gelmesi de bundan dolayıdır. Sanırım haksız da değiller. 2015 yılı sonlarındaki uçak krizi ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, Alanya otelcilik ve turizm sektörü çok ağır bir darbe alınca müşteri bulma sıkıntısı oluştu. Bundan dolayı, 2016 ve 17 yılları çok sıkıntılı bir dar boğaza düştüğünden, otelciler en kolay yol olarak fiyat kırma sistemine geçtiler. Çoğu otel batmamak için maliyetinin altında oda satışı yaparak krizden kurtuldu. Bu durum tatilciler arasında Alanya çok ucuz otelleri olan şehirdir algısı oluşturdu.

Tesettür Apart Oteller Neden Çoğaldı?

Hele birde bu kriz yüzünden mantar gibi çoğalan tesettür oteller furyası vardı. Akıllara zarar. Düne kadar yerli almam diye direten oteller birden ehl’i müslim kesilip tesettür otel oldular. Onlar için tesettür otel olmak çok kolaydı. Yemek çeşidini değiştir. Barlardan içkileri kaldır. Çok sayıda olan havuzlardan birinin etrafını kapat. Kapısına da yalnızca bayanlara mahsustur yaz. İşte bir tesettür otel oldun. İşler düzelince raf altına koyduğun içki şişelerini çıkart. Havuzun etrafını aç. Ve kapıdaki yazıyı kaldır. İnanan kesim için de inançlarıyla oynandığı düşüncesi olmuş mudur? Kime, neye hizmet verdiklerini, paralarını kime ne amaçla kaptırdıklarını düşünmüşler midir? Bilinmez. Zaten bizler sadece aldığımız ürünün ne kadar ucuz olduğuna bakarız. Kime ve ne amaçla gittiğine asla bakmayız. Şimdilerde dünya İslami tatili tek elinde tutan bir İslami tur şirketinin genel merkezinin İngiltere/Londra olması kimin umurunda ki?

Alanya’da Apart otellerde tatil konusu insanın aklına öylesine ucuz yerler getiriyor ki, sanırsınız bedavaya tatil var. Yok kardeşim öyle bir şey. Ucuz pansiyon tipi oteller de var tâbi ki, ama siz ailenizi orada götürmeye cesaret edebilir misiniz? Hani atalarımız demişler ya; aslan yattığı yerden belli olur diye. Ailenin aslanı olarak ailenizi öylesine bir yerde yatırmaya razı iseniz konumuz siz değilsiniz. Lütfen üzerinize alınmayın. Bahsedeceğimiz konulardan üzülmeyin. Kaliteli bir aile oteli tatili yapmaya niyetliyseniz, birçok tatil seçeneği de olacaktır doğal olarak.

Tatil Seçeneklerinde Ucuzluk,

Konaklama konusunda çok seçeneği ile muhafazakâr aileler için çok uygun bir tatil şehri olan Alanya, İslami aile otelleri  çeşitliliği bakımından da zengin bir tatil beldesidir. Alanya apart otel tatili seçenekleri ile de ünlü olma yolunda olan bir kentimizdir. Otellerin camilere ve mescitlere olan mesafesi en fazla 100 metreyi geçmeyen bir uzaklıktadır. Alanya’nın pansiyon tipi apart otellerinin sayıları iyice azalsa bile, arandığında bulunacak kadar vardır. Apart oteller kalabalık aileler için tatil imkânı sunan tatil seçeneklerinden biridir. Ucuz oteller imkânları sebebiyle sizin beklentiniz olan aile tatilini karşılamada, ister istemez biraz zayıf kalıyor olacaklar. Günlük oda temizliğinden, yemek hizmetlerine, ortamdaki müşteri portföyünden, havuz kullanımına kadar çok sıkıntılı günler sizleri bekliyor olacaktır. Atalarımızın dediği gibi, ucuz etin yahnisinin de güzel kokmayacağı kesindir.

Her tatil şehrinde olduğu gibi burada da konaklama hizmeti veren yerler, çok sayıda tesis bulunmaktadır. Kültür ve inanış yönünden elbette farklı beklentileriniz olması doğaldır. Olmazsa olmaz önceliğiniz olarak inanç yönünden size uygun yemekler istersiniz. Manevi olarak kendinizi huzura çıktığınızda, affettirecek cevaplar verebilmek dileğiniz olacaktır. Bu en önemli sorundur. O yiyeceği satan kadar, ucuz olmasından dolayı şüphelenmeden sorgusuz sualsiz satın alan da, bilerek kabul etmiş konumunda olacaktır. Bu konu doğal olarak biraz tepki çeken ağır bir konudur. Satan kadar alanın da sorumluluğu vardır. ”Akıl etmez misiniz” sorusu burada devreye girer.

Ne verdik ne bekliyoruz.

Bizler inananlar olarak ne alırsak alalım ilk olarak akıl ve mantık süzgecinden geçirmeliyiz. Neden bu kadar ucuz ve uygun olduğunu sorgulamalıyız. Mesela, çiğ tavuğun kilosu kaç para iken, onun on gramından bile daha ucuza satılan tavuk döner nasıl ve ne amaçla imal edilip, bu kadar ucuza satılıyor diye düşünmeliyiz. Yoksa bizlere uzun vadeli bir oyun içerisinde plan mı kuruluyor demeliyiz. Benim gibi orta yaşı geçenler bilirler. Bizlere sütten çok daha ucuza mal edilip bedava verilen toz süt olayını. Hatta bizler ilkokuldayken, tozdan yapılma süt ve yoğurdu bedava dağıtıyorlardı. Yıllar sonra ortaya çıkan hastalıklarla sonuçlarını hepimiz biliyoruz.

Maliyet hesabı için Profesör olmaya gerek yok,

Ben, sizlere Alanya’da bir apart otel işletmecisi olarak söylüyorum. Hem de ucuz apart otel olan bir tesiste. Şu anda nisan ayındayız. Yaklaşık 6 personel çalışıyor. Personel giderim yaklaşık vergi hariç 12.000 TL. Tesisimin kirası, aylık olarak yaklaşık 20.000 TL. Aylık elektrik 9.000 TL, su 2.500 TL. Sadece kahvaltı veriyorum. Personel yiyecekleri ile birlikte gıda giderim yaklaşık ayda 5000 TL. Maliye ve Vergi Dairesine Ödemem yaklaşık 5000 TL. Belediye vergileri de yaklaşık olarak aylık 3000 TL ye karşılık geliyor. Toplam da 56.500 TL yapıyor. 30 günlük aya bölünce 1.880 TL gibi günlük rakam çıkar. Otelimde 24 tane oda var. Sonuç olarak her gün bütün odalarımı doldurursam, odabaşına 80 TL almam lazım. Ama bunun içerisinde kâr yok. Benim şahsi kazancım yok. Girdiğim risk karşılığı yok. Sizin anlayacağınız; bundan aşağıya oda satışı yapanlar dürüst davranmıyor demektir.

Suçlu Kim? Alan mı, Satan mı, Teşvik Eden mi?

Kimseyi suçlamıyorum. Niyetim sizlere şu sezon dışı iken bile maliyetleri bildirmek. Peki ya sezonda ne oluyor derseniz; inanın kişi başı maliyetler bu rakamın 3 hatta 4 katına çıkıyor. Alanya apart otel ve o en ucuz apart oteller nasıl kazanç sağlıyor derseniz, size tek cevabım olacaktır. Siz sonucu bilerek lâdes oynuyorsunuz.

Ucuz Alanya otelleri nereden kazanç sağlıyorlar derseniz cevabım verilmeyen hizmetlerden olacaktır. Havuz varsa yapılmayan temizlik ve bakımdan. Karşılığı cilt hastalıkları gibi birçok enfeksiyonlardan. En ucuza alınmış ana malzemesi bilinmeyen gıda denen malzemelerden. Karşılığı elbette ödenecektir. Ya bu dünyada veya ahrette olacaktır. Günlük oda temizliği ve hijyeni olmazsa kar edilir. Asansör varsa bakım ve onarımla yedek parça maliyetinden kazanç sağlanır. Ortamdaki insanlar zaten yeter. Ucuz yerde olan kaliteyi tahmin edersiniz. Alanya apart otel tatilinin sizlere bugün değil ama gelecekte çok daha pahalıya mal olmaması için oturup akılla düşünün derim.

Biraz ağır bir konu oldu sanırım. Sürç’ü lisan ettim ise affola. Ama derler ya, Gerçekler acıdır.

Bu makalemde; Alanya’da apart otel tatili, Alanya’da apart otel tatili, Ucuz Olmak Çok Şey mi? Alanya apart aile otel tatili ve ucuz pansiyonlar ile muhafazakâr aile otellerinde tatil nasıl olur sorularına cevap vermeye çalıştım. Sorularınız olursa site adreslerinden veya telefonlardan cevaplamaktan mutluluk duyarım.